Od czego zależy poziom cholesterolu?

Poziom cholesterolu w organizmie uzależniony jest od kilku czynników. Od jakich i czy możemy na nie jakoś wpłynąć, by zadbać o gospodarkę lipidową?

Gospodarka lipidowa organizmu to inaczej gospodarka tłuszczowa. Tworzą ją cholesterol HDL, LDL, a także trójglicerydy. Jeśli panuje w niej równowaga, cholesterol pozytywnie wpływa na organizm, biorąc udział w produkcji hormonów płciowych, syntezy witaminy D. Wystarczy jednak, by poziom cholesterolu i trójglicerydów wzrósł w organizmie, a procesy te zostają zaburzone, wzrasta również ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.

Od czego zależy poziom cholesterolu?

Poziom cholesterolu w organizmie uzależniony jest od czynników indywidualnych – genetycznych, a także tych, które są związane z trybem życia. Zdrowa dieta, w której ważne miejsce zajmują warzywa i owoce, a także chude mięsa, ryby i tłuszcze pochodzenia roślinnego, jest w stanie pozytywnie wpływać na gospodarkę lipidową organizmu, utrzymując właściwy poziom cholesterolu całkowitego.

Prowadzenie takiego trybu życia ma też dodatkowy plus, ponieważ bardzo wzmacnia serce i naczynia krwionośne. W ten sposób stanowi naturalną profilaktykę chorób cywilizacyjnych, które stanowią duży problem XXI wieku. Nie bez powodu mieszkańcy regionu basenu Morza Śródziemnomorskiego rzadziej zapadają na choroby sercowo-naczyniowego. Ich dieta w dużej mierze składa się z tłuszczu roślinnego, owoców morza, ryb, warzyw i owoców, stanowiąc przeciwieństwo tzw. diety zachodniej, będącej przyczyną wielu schorzeń.

Co jeść, by mieć właściwy poziom cholesterolu?

Warto wziąć przykład z mieszkańców krajów śródziemnomorskich i wykluczyć z diety produkty wysokoprzetworzone. Fast foody, dania typu instant, tłuste sosy, mięsa, kiełbasy, wędliny, wyroby cukiernicze, słodkie koktajle, alkohol to produkty, które nie wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu w organizmie – ani w ogóle na kondycję organizmu.

Warto za to zamienić tłuszcze odzwierzęce na roślinne (masło na margarynę roślinną lub oliwę z oliwek), tłuste mięsa na chude, bułki pszenne na chleb pełnoziarnisty, gotowe słodycze na domowe słodkości. Włączając je do diety, a także jedząc jak najwięcej sezonowych warzyw i owoców, pestek, orzechów, można poprawić swoją przemianę materii, oczyścić organizm ze szkodliwych złogów pokarmowych, wspomóc naturalną odporność organizmu, pracę serca i mózgu.

Cholesterol a aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia to jeden ze sprzymierzeńców wysokiego cholesterolu. Długie godziny spędzane przed ekranem monitora nie tylko obciążają wzrok i kręgosłup, ale także negatywnie oddziałują na procesy trawienne oraz gospodarkę lipidową. Aby usprawnić trawienie pokarmów i usuwanie z organizmu złogów, należy się ruszać.

Człowiek jest istotą fizyczną i ruch jest niezbędny do właściwego samopoczucia i dobrej pracy całego organizmu. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO, wystarczy 30 minut aktywności fizycznej dziennie, by wesprzeć kondycję zdrowotną organizmu, zadbać o właściwą wydolność, dotlenić komórki i wspomóc metabolizm.

Oprócz aktywności można sięgnąć także po suplementy diety, które wspierają przemianę materii i pomagają utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Berimal Metabolizm to suplement diety, który utrzymuje właściwy poziom cholesterolu i glukozy oraz masy ciała.

Cholesterol a geny

Ale zbilansowana dieta i ruch to nie jedyne czynniki, które wpływają na poziom cholesterolu. Istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne – zdarzają się przypadki, gdy osoby, które prowadzą zrównoważony tryb życia, uprawiają sport oraz zdrowo się odżywiają, mają podwyższony cholesterol. W takiej sytuacji mogą odpowiadać za to czynniki genetyczne.

Jeśli w rodzinie występowały problemy sercowo-naczyniowe, a przypadki zachorowań na różne schorzenia były nawet dość częste, istnieje ryzyko, że i u nas się one pojawią. Warto jednak zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić, a dbanie o zdrową dietę i zbilansowany sposób żywienia jest jednym z głównych czynników, które mogą pomóc nam wyeliminować takie sytuacje.

Czy przy podwyższonym poziomie cholesterolu można jeść słodycze?

Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie to znak, że czas intensywniej zadbać o dietę. Konieczne jest dokonanie zmiany nawyków żywieniowych, które mogą nie tylko obniżyć poziom cholesterolu, ale również pomóc go kontrolować.

Słodka chałka do porannej kawy, drożdżówka na drugie śniadanie, a może czekoladka na poprawę samopoczucia w słotny, zimny dzień? Lubimy słodycze i chętnie po nie sięgamy, by poprawić sobie w ten sposób samopoczucie i nastrój. Ich nadmiar w diecie szkodzi – to prawda powszechnie znana. Może przyczynić się nie tylko do pojawienia się próchnicy, ale również podniesienia poziomu cukru we krwi i nabrania dodatkowych kilogramów. Warto jednak zdać sobie sprawę, że słodycze mocniej oddziałują na organizm, przyczyniając się również do zaburzenia gospodarki tłuszczowej, a w konsekwencji podniesienia poziomu cholesterolu.

Skutki nadmiernego sięgania po słodkości

Zbyt częste sięganie po słodkie przekąski może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do intensywnych skoków insuliny, która przyczynia się do magazynowania tłuszczów w organizmie. To sprawia, że wzrasta poziom tkanki tłuszczowej i masy ciała, co w przyszłości może stać się przyczyną schorzeń układu krążenia, sercowo-naczyniowego, a także kostno-stawowego.

Jakie słodycze podnoszą poziom cholesterolu?

Nie oznacza to jednak, że wszystkie słodycze w ten sam negatywny sposób oddziałują na organizm. Należy wystrzegać się tych przekąsek, które zawierają tłuszcze typu trans, czyli gotowych paczkowanych ciastek, batonów, czekolad, wyrobów cukierniczych, pączków. Producenci powinni oznaczać, jakie tłuszcze znajdują się w ich produktach, ale nie zawsze to robią. Na skutek takiego działania konsumenci nie mają świadomości, że kupując ulubione czekoladowe ciasteczka, mogą sami sobie szkodzić.

Dodatkowo gotowe wyroby cukiernicze, czekoladki i batoniki zawierają bardzo dużo cukru, który w składach produktów może być ukryty pod różnymi nazwami. Cukier nie tylko prowadzi do opisanych wcześniej wyrzutów insuliny, ale również hamuje pracę enzymów, które rozkładają poziom trójglicerydów. W efekcie takie czekoladowe ciasteczka czy czekoladki są jak tykająca bomba – dostarczają tłuszczów typu trans, które odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych oraz cukru, który hamuje pracę enzymu rozkładającego te tłuszcze. A to prosta droga do zaburzenia poziomu cholesterolu w organizmie i wzrostu poziomu LDL, złego cholesterolu we krwi, a także trójglicerydów.

Czy każde słodycze są złe?

Kupując słodkie przekąski, warto zwracać uwagę na skład produktu. Krótki, prosty i czytelny oznacza, że dany produkt jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem niż pączek czy wyrób czekoladopodobny. Lepiej zatem kupić dobrej jakości batonik zbożowy, zawierający płatki owsiane, orzechy, bakalie, miód niż batonik czekoladowy. To prosty wybór żywieniowy, który może nie tylko ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i cukru, ale także wpłynąć na gospodarkę tłuszczową organizmu.

Najlepszym wyborem natomiast są… domowe słodycze. Przygotowując je w domu, wiemy, jakich produktów używamy do pieczenia i znamy doskonale zawartość ciasta czy batoników. Wykonanie samemu zdrowego deseru czy ciasta nie jest pracochłonne, wystarczy tylko poszukać inspiracji.

Domowa granola z płatków owsianych, miodu, żurawiny, orzechów i płatków migdałowych upieczona w blaszce i pokrojona na prostokąty może stać się doskonałą alternatywą zbożowych batonów słabej jakości. Jagielnik – ciasto z kaszy jaglanej, daktyli, orzechów i migdałów – może wspaniale zastąpić kupiony w cukierni sernik. Dostarcza słodyczy, ale jednocześnie wielu zdrowych witamin zawartych w poszczególnych produktach (m.in. witamin z grupy B) oraz zdrowych tłuszczy pochodzenia roślinnego, które znajdują się w orzechach.

Domowe desery mogą pomóc nam ograniczyć kupowanie gotowych słodkości. Osoby, które mają nawyk sięgania po coś słodkiego do kawy albo na podwieczorek, często nie potrafią całkiem wyeliminować słodyczy. Po pewnym czasie sięgają po nie ponownie, bo sprawia im to przyjemność. Przygotowywanie w domu własnych słodkości może pomóc stopniowo redukować cukier w diecie, a jednocześnie dokonywać bardziej świadomych wyborów żywieniowych. To wpływa także na kondycję zdrowotną, masę ciała oraz pomaga utrzymać dobry poziom cholesterolu.

Aby zadbać o gospodarkę tłuszczową, można sięgnąć również po suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom wspiera metabolizm lipidów i węglowodanów oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom masy ciała.

Czy niski poziom cholesterolu jest niebezpieczny?

Cholesterol to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, który odpowiada m.in. za produkcję hormonów płciowych i produkcję witaminy D3. Aby mógł spełniać swoje funkcje, powinien występować w organizmie w określonym stężeniu. Szkodliwy może być zarówno nadmiar cholesterolu, jak i jego niedobór.

O niskim poziomie cholesterolu mówi się niewiele. Zdecydowanie więcej wiemy na temat szkodliwości nadmiaru cholesterolu, który może doprowadzać do występowania chorób cywilizacyjnych, a także schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jakie skutki może mieć za to niedobór cholesterolu?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, który jest uznawany za jeden ze wskaźników świadczących o kondycji zdrowotnej organizmu. W 60 procentach syntetyzowany jest w wątrobie, ale wytwarzają go także jelita i skóra.

Bierze on udział w ważnych procesach w organizmie, m.in. w produkcji hormonów steroidowych (np. kortyzolu), hormonów płciowych (np. testosteronu czy estrogenów), kwasów żółciowych, produkcji witaminy D3 oraz pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Jeśli w organizmie zostanie zaburzona równowaga w gospodarce lipidowej pomiędzy poszczególnymi frakcjami cholesterolu, w procesach tych mogą zajść zmiany, które wpłyną na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Jak rozpoznać niedobór cholesterolu?

Aby dowiedzieć się, jaki poziom cholesterolu występuje w naszym organizmie, trzeba zrobić lipidogram. To badanie, które wykonuje się z krwi (najczęściej pobranej z żyły łokciowej). Wskazuje ono nie tylko, jaki jest poziom cholesterolu całkowitego, ale też dobrego HDL oraz złego cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Wyniki badania należy skonsultować z internistą lub lekarzem rodzinnym. O niedoborze cholesterolu świadczą wyniki, które znajdują się poniżej norm. Dla osób dorosłych, nieobciążonych żadnymi chorobami współistniejącymi, wynoszą one:

  • norma całkowita – 200 mg/dl;
  • trójglicerydy – stężenie nie powinno przekraczać 150 mg/dl;
  • HDL, czyli dobry cholesterol – stężenie powinno być wyższe niż 40 mg/dl;
  • LDL, czyli „zły” cholesterol – stężenie powinno być niższe niż 116 mg/dl.

Jakie mogą być skutki niedoboru cholesterolu?

Aby cholesterol oddziaływał właściwie na organizm i brał udział w procesach w nim zachodzących, musi występować w konkretnym stężeniu. Zbyt mała jego ilość może doprowadzić do zaburzeń gospodarki lipidowej, a w konsekwencji do wystąpienia szeregu objawów ze strony całego organizmu.

Niedobór cholesterolu odbija się przede wszystkim na układzie nerwowym. U osób, u których występuje zbyt mała ilość cholesterolu, mogą pojawić się problemy z koncentracją i pamięcią, rozdrażnienie, wyraźny spadek samopoczucia i obniżenie nastroju, a nawet epizody smutku. Skrajnie niski poziom cholesterolu wiąże się również z występowaniem różnego rodzaju schorzeń psychicznych.

Co więcej, wpływając na pracę mózgu, cholesterol może doprowadzić także do problemów z funkcjonowaniem komórek, kłopotów z właściwą regeneracją oraz snem. To przyczynia się do natężenia uczucia zmęczenia i osłabienia, które może wystąpić także przy nadmiarze cholesterolu we krwi.

Niski cholesterol a odporność

Ze względu na udział w produkcji witaminy D3, cholesterol przyczynia się także do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. To oznacza, że zbyt niski jego poziom może doprowadzić do osłabienia naturalnej odporności organizmu i zwiększyć ryzyko występowania infekcji.

Witamina D3 wpływa także na układ kostno-stawowy oraz na stan zębów. W przypadku niedoborów tej witaminy spada nie tylko odporność, ale też zęby i kości mogą stać się bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia.

Z tego względu warto regularnie, przynajmniej raz w roku, wykonywać badania profilaktyczne i kontrolować poziom cholesterolu. Jeszcze do niedawna taką profilaktykę zalecano wszystkim osobom po 40. roku życia. Obecnie zaleca się, by już 35-latkowie kontrolowali swój poziom cholesterolu.

Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć też po suplementy diety, pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie.

W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty. Zawiera również ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.

Czy herbata wpływa na poziom cholesterolu? Poznaj 3 fakty o herbacie

Herbata to napój, bez którego nie wyobrażamy sobie jesiennych i zimowych wieczorów. Nie tylko wspaniale rozgrzewa, ale również ma wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu oddziałuje na cały organizm. Co warto wiedzieć o tym najpopularniejszym napoju?

Herbata to napój, który cieszy się popularnością na całym świecie. Uprawia się ją głównie w Azji Południowo-Wschodniej, na Cejlonie, Sri Lance, Malezji, w Birmie, Chinach, Indiach, Pakistanie. Istnieje wiele gatunków herbaty, a jej poszczególne odmiany różnią się nie tylko aromatem i smakiem, ale także właściwościami zdrowotnymi.

Czy herbata jest zdrowa?

Herbata jest napojem, który ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera polifenole i przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom na poziomie komórkowym. Oprócz tego jest bogata w garbniki, takie jak rutyna, flawonoidy, saponiny, aminokwasy, olejki eteryczne.

W zależności od tego, po jaki gatunek herbaty sięgniemy, możemy wyciszyć organizm, uspokoić skołatane nerwy, obniżyć ciśnienie krwi, uregulować poziom cukru, wspomóc metabolizm i procesy spalania tłuszczu, a także wpłynąć na gospodarkę lipidową.

Która herbata jest najzdrowsza?

Za najzdrowszą herbatę uważana jest biała. Jest ona najmniej przetworzona i wytwarzana z młodych liści, dlatego ma wiele wartości odżywczych. Działa detoksykująco na organizm, pomagając oczyścić go z toksyn i szkodliwych substancji, pomaga zapobiegać stanom zapalnym, a także wzmacnia kości i stawy. Oprócz tego biała herbata wykazuje dobry wpływ na układ sercowo-naczyniowy, reguluje pracę serca i ciśnienie krwi.

Zielona herbata na cholesterol i zdrowe serce

Zielona herbata podlega krótkim procesom fermentacji, dzięki czemu jest bardzo bogata w przeciwutleniacze i antyoksydanty, a także witaminy A, B, C, E. To sprawia, że pomaga oczyścić organizm, wspiera krążenie, zapobiega procesom starzenia oraz wzmacnia układ immunologiczny.

Napar z zielonej herbaty wypijany regularnie stanowi naturalną profilaktykę chorób układu krążenia, problemów z ciśnieniem krwi oraz zaburzeń rytmu serca. Reguluje gospodarkę lipidową, a dzięki wysokiej zawartości polifenoli i przeciwutleniaczy obniża poziom złego cholesterolu LDL w organizmie. W ten sposób zapobiega odkładaniu się go w ścianach naczyń krwionośnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Co więcej, ma on też właściwości relaksacyjne, pomaga wyciszyć organizm i go odprężyć. Jest to jednak uzależnione od czasu parzenia herbaty – zielony napój zawiera bowiem tyle samo kofeiny, co kawa i odpowiednio przygotowany może też pobudzić organizm. Jeśli wolimy się wyciszyć, możemy sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty przed snem, ale wtedy należy ją długo parzyć.

Czerwona herbata… również obniża cholesterol

Podobnie pozytywny wpływ na gospodarkę tłuszczową wykazuje czerwona herbata. Obniża poziom cholesterolu i zapobiega wahaniom gospodarki lipidowej. Reguluje również ciśnienie krwi i wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego.

Czerwona herbata pobudza również metabolizm i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego względu poleca się ją osobom, które chcą stracić na wadze i zrzucić zbędne kilogramy. Pobudzając metabolizm, sprzyja także oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych substancji i wydalaniu frakcji złego cholesterolu LDL.

Czarna herbata

Czarna herbata zawiera teinę, która działa pobudzająco na organizm. Może stanowić alternatywę kawy, zwłaszcza że jest delikatna dla żołądka i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych. W składzie czarnej herbaty znajdują się też przeciwutleniacze i polifenole, które działają antyoksydacyjnie i oczyszczająco. Dzięki temu czarna herbata również sprzyja detoksykacji organizmu i utrzymaniu właściwego cholesterolu we krwi, choć nie jest to działanie tak silne, jak w przypadku herbaty zielonej czy czerwonej.

Jaką kupować?

Jeśli zależy nam na prozdrowotnym działaniu herbaty i na uregulowaniu gospodarki lipidowej, powinniśmy kupować herbatę liściastą. Ma ona zdecydowanie więcej wartości niż herbata ekspresowa w torebkach. Herbata liściasta zawiera wyłącznie to, co powinna, a ekspresowa może zawierać polipropylen, który znajduje się w torebkach od herbaty. W czasie procesu parzenia herbaty polipropylen może uwalniać się, przez co w konsekwencji spożywamy go razem z herbatą.

Podsumowując, herbata może wspomóc oczyszczanie organizmu i usuwanie z niego frakcji złego cholesterolu, co przyczynia się do zachowania równowagi w gospodarce lipidowej. W utrzymaniu równowagi w gospodarce tłuszczowej mogą pomóc również suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.