Wpływ stresu na poziom cholesterolu

Długotrwały stres wywiera silny wpływ na organizm, ponieważ hamuje prawidłowe procesy i wyzwala reakcje zapalne. Okazuje się, że ma wpływ nie tylko na sen oraz pracę układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Może także wywołać zaburzenia w gospodarce lipidowej organizmu.

O stresie mówi się, że jest reaktorem wyzwalającym procesy zapalne w organizmie. To jedno zdanie pokazuje, jak silny wpływ wywiera na kondycję psychofizyczną ludzi. Problemy w życiu osobistym lub zawodowym, choroba w rodzinie albo zwyczajnie zbyt duże tempo życia bądź nadmierna ilość obowiązków są w stanie osłabić barierę ochronną organizmu i wywrzeć wpływ na działanie poszczególnych układów i narządów.

Czym jest stres?

Stres to wpływ silnych emocji, które powodują nadmierne wydzielanie kortyzolu, a jednocześnie zmniejszenie wydzielania dopaminy i serotoniny. To sprawia, że pogarsza się nastrój oraz samopoczucie, a kondycja psychiczna staje się bardziej krucha.

Kortyzol sam w sobie nie jest niczym złym, dopóki organizm nie wydziela go zbyt dużo. Stres może być motywujący i mieć pozytywny wpływ na zachowanie człowieka. Pod wpływem emocji (np. w pracy w czasie prezentacji, na studiach na egzaminie) stajemy się bardziej skoncentrowani. Myślimy szybciej, błyskawicznie kojarzymy fakty, jesteśmy skupieni i gotowi do działania. Serce nam bije szybciej, pompując więcej krwi, źrenice się rozszerzają, a my jesteśmy lepszą wersją siebie. Ale jest to działanie krótkotrwałe.

Jeśli organizm jest zbyt długo narażony na stres, odciska on piętno na procesach, które w nim zachodzą. Taki stres ma negatywne działanie na organizm i może wręcz blokować człowieka przed działaniem. Działa przeciwstawnie do stresu pozytywnego, tzn. hamuje zdolność logicznego myślenia i szybkiego działania. Może paraliżować człowieka i sprawiać, że jest on niezdolny do codziennego funkcjonowania.

Objawy długotrwałego stresu

Gdy nasze życie staje się zbyt stresujące lub nieprzewidywalne, szybko widać tego efekty. Pojawiają się problemy ze snem. Śpimy płytko, a rano czujemy się bardziej zmęczeni niż wtedy, gdy kładliśmy się spać, albo cierpimy na bezsenność. Pojawiają się problemy z trawieniem jedzenia – cierpimy na nieokreślone bóle brzucha, przez które tracimy apetyt. Oprócz tego drżą nam ręce, serce kołacze, czujemy się zmęczeni i osłabieni. Możemy również cierpieć na napięciowe bóle głowy.

Odciska to też piętno na psychice. Rzeczy, które do tej pory sprawiały nam radość, nagle przestają nas cieszyć. Nie widzimy sensu w codziennych obowiązkach, rutyna zaczyna nam przeszkadzać. To znak, że powinniśmy przyjrzeć się uważniej swojemu życiu, a w trudniejszych przypadkach skorzystać z pomocy specjalisty – lekarza oraz psychologa.

problemy żołądkowe a stres

Wpływ stresu na układ pokarmowy

Długotrwały stres odbija się na pracy układu pokarmowego. Nadmierna produkcja kortyzolu oraz adrenaliny wywiera niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka, przez co ta może ulec podrażnieniom. To sprawia, że pojawiają się bóle brzucha, problemy z wypróżnieniami.

Stres a poziom glukozy we krwi

Pod wpływem nadmiernego wydzielania hormonów organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem cukru. Często zajadamy nerwy słodyczami, przez co szybko podnosi się poziom glukozy w organizmie. A to już prosta droga nie tylko do chorób, ale także do przybrania na wadze.

Stres a poziom cholesterolu

Stres wywiera wpływ także na gospodarkę lipidową organizmu. Pod wpływem nadmiernego wydzielania kortyzolu organizm nie radzi sobie z usuwaniem „złego” cholesterolu LDL. To sprawia, że może dojść do wzrostu jego poziomu w organizmie, tym bardziej że na skutek stresu wątroba produkuje go więcej niż w normalnych warunkach. Wzrasta także poziom glukozy oraz trójglicerydów.

Z tego względu osobom, u których wyniki badań lipidogramu nie były najlepsze, zaleca się zmianę trybu życia. Dotyczy to nie tylko diety (która ma ogromne znaczenie w przypadku poziomu cholesterolu), ale również aktywności fizycznej oraz relaksu. Konieczne jest wykluczenie z codzienności czynników stresujących i przywrócenie organizmowi równowagi. Przebywanie na świeżym powietrzu, długie spacery, zdrowe jedzenie to pierwszy krok do poprawy samopoczucia i zdrowia.

Warto także zmienić otoczenie i jeśli to możliwe, wyjechać na krótkie wakacje w góry, nad morze albo zwyczajnie poza miasto. To pomaga odciąć się od stresujących bodźców, odpocząć i spokojnie zastanowić nad zmianami, jakie powinniśmy wprowadzić w życiu.

Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć po suplementy diety, pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie.

W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.

Jakie tłuszcze obniżają poziom cholesterolu?

Zdrowe tłuszcze roślinne zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które znakomicie wpływają na organizm człowieka. Wspomagają prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego oraz pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Które tłuszcze są najzdrowsze?

Tłuszcze pochodzenia roślinnego są źródłem witamin oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowią bardzo ważny element codziennej diety i pomagają utrzymać dobrą kondycję zdrowotną. Co warto wiedzieć o tych tłuszczach i które z nich najlepiej spożywać?

Czym są tłuszcze roślinne?

Tłuszcze roślinne pozyskiwane są z roślin. Do ich uzyskania wykorzystuje się głównie nasiona, ale też pestki niektórych roślin albo miąższ (np. awokado). Zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy z grup omega, które mają prozdrowotne działanie. Powinny stanowić codzienny element zbilansowanej i zdrowej diety.

Dlaczego są takie zdrowe?

Tłuszcze roślinne zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe określane jako NNKT. Zawierają one kwasy omega-3 oraz omega-6, (linolowy, gamma-linolenowy, arachidonowy), które wzmacniają pracę układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego oraz immunologicznego.

Pomagają utrzymać ciśnienie krwi oraz prawidłową gospodarkę tłuszczową, regulują poziom cholesterolu, wspomagają pracę serca. Stanowią również paliwo dla mózgu i umożliwiają jego prawidłową pracę, wpływając na prawidłowe przesyłanie informacji przez komórki nerwowe, wzmacniając pamięć i koncentrację.

Co zawierają tłuszcze?

W tłuszczach roślinnych znajdują się:

Podział tłuszczy

Tłuszcze roślinne dzielą się na takie, które mają konsystencję stałą oraz płynną. Jedne i drugie zawierają bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych, a ich wybór może być uzależniony zarówno od upodobań kulinarnych, jak i od celu, w jakim chcemy je wykorzystać. Tłuszcze płynne lepiej sprawdzą się do smażenia potraw i do sałatek (np. olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy), a z tłuszczy stałych możemy uczynić element dania (np. z awokado).

Rodzaje tłuszczy roślinnych

Do tłuszczy roślinnych zaliczamy:

  • oliwę z oliwek,
  • olej lniany,
  • olej słonecznikowy,
  • olej rzepakowy,
  • olej kokosowy,
  • olej orzechowy,
  • olej sojowy,
  • olej winogronowy,
  • awokado.

Jakie tłuszcze warto spożywać?

Wszystkie tłuszcze roślinne są zdrowe i powinny znajdować się w rozsądnych ilościach w codziennej diecie. Wspomagają nie tylko pracę poszczególnych układów, ale też umożliwiają przyswajanie witamin, co znacząco poprawia kondycję zdrowotną. Niektóre z nich jednak mocniej od pozostałych wzmacniają pracę serca i gospodarkę lipidową.

Tłuszcze na cholesterol

Do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu przyczyniają się tłuszcze, które zawierają sterole roślinne, wspomagające pracę serca. Królem wśród nich jest olej lniany, który zawiera dużo witaminy E, A, C, B, magnezu, miedzi, cynku, wapnia. Dzięki temu reguluje ciśnienie krwi, wspiera prawidłowe krążenie, stanowi profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podobne właściwości mają oleje słonecznikowy i rzepakowy oraz olej z orzechów włoskich, które także zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów, a oprócz tego są bogatym źródłem kwasów z grupy omega.

Jak tłuszcze wpływają na poziom cholesterolu?

Tłuszcze pochodzenia roślinnego pomagają utrzymać równowagę w gospodarce lipidowej oraz zachować właściwe proporcje pomiędzy szczególnymi frakcjami cholesterolu. Mają też zdolność wpływania na stężenie cholesterolu LDL oraz HDL i podnoszenia tego drugiego, co pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu całkowitego, a co za tym idzie dobrą kondycję zdrowotną.

Warto zatem włączyć do codziennej diety tłuszcze roślinne na rzecz tych pochodzenia zwierzęcego. Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć też po suplementy diety, pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie.

W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.

Nawyki żywieniowe a poziom cholesterolu

Prawidłowe nawyki żywieniowe poprawiają kondycję zdrowotną organizmu i sprawiają, że nie tylko pracuje on wydajniej, ale też dłużej. Kształtowanie ich od pierwszych dni życia jest inwestycją w zdrowie. Jak to zrobić, by cała rodzina mogła cieszyć się dobrym samopoczuciem?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, jak dużą rolę odgrywa kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. I nie ma w tym krztyny przesady – to, co jemy, odzwierciedla się w naszym samopoczuciu, wyglądzie, a także funkcjonowaniu organizmu. To właśnie dlatego tak istotne jest utrzymanie zbilansowanej i zdrowej diety, pełnej sezonowych, smacznych produktów, które dostarczają organizmowi witamin, mikroelementów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Czym są nawyki żywieniowe?

Pod nazwą nawyków żywieniowych kryją się wszystkie nasze zachowania dotyczące jedzenia. To naturalny dla nas sposób odżywiania się, który najczęściej przebiega zupełnie intuicyjnie, dlatego tak istotne jest, byśmy podświadomie dokonywali dobrych wyborów żywieniowych. Aby jednak tak było, trzeba najpierw się tego nauczyć.

Jaką odgrywają rolę?

Dobre nawyki żywieniowe pozwalają:

  • zachować dobre samopoczucie,
  • zachować dobre zdrowie,
  • utrzymać stałą masę ciała,
  • wspomóc naturalną odporność organizmu,
  • zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych (m.in. tych związanych z wysokim poziomem cholesterolu, np. miażdżycy).

Jak kształtować nawyki żywieniowe?

Właściwe nawyki żywieniowe należy kształtować od pierwszych dni życia. Ogromny wpływ na to, co jemy w dorosłym życiu, mają nasze przyzwyczajenia dokonane w dzieciństwie. To z tego względu kładzie się duży nacisk na mądre rozszerzanie diety niemowląt i podsuwanie im warzyw, owoców oraz produktów, które poprawiają ich odporność i umożliwiają zdrowy rozwój.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO rozszerzania diety niemowląt należy dokonywać po 6. miesiącu życia w przypadku niemowląt karmionych piersią oraz po 4. miesiącu życia w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

W pierwszej kolejności warto podsunąć im warzywa (marchew, dynię, ziemniaki, pietruszkę, buraki i kolejno wszystkie pozostałe), następnie owoce, produkty zbożowe, mięso i ryby. Po 9. miesiącu życia włącza się do diety również nabiał (np. jogurty czy kefiry) i wszelkiego rodzaju kasze.

Dlaczego jest to istotne?

Dzieci, które mają około roku, mogą mieć już sprecyzowane gusta kulinarne. Jeśli od początku karmimy je w sposób zbilansowany, same będą sięgały po zdrowe produkty, umacniając dobre nawyki żywieniowe i np. wybierając na drugie śniadanie jabłko, gruszkę, kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego czy jogurt naturalny.

Aby nie zaburzyć tego procesu, nie należy podsuwać im słodkiego pieczywa, gotowych przekąsek (słodkich albo słonych), przetworzonych produktów. Dzieci, podobnie jak dorośli, szybko przyzwyczajają się do słodkich smaków, a wyeliminowanie później ich z diety nie jest już takie proste. Z tego względu lepiej podawać dzieciom owoce i domowe słodycze zamiast tych kupnych.

Nawyki żywieniowe u dorosłych

Podobnie ważną rolę odgrywają nawyki żywieniowe u osób dorosłych. Spożywanie pięciu niewielkich posiłków dziennie i picie 2 litrów wody to podstawa dobrego samopoczucia, która pozwala nie tylko nie podjadać między posiłkami, ale również zachować dobre zdrowie.

Zastąpienie ziemniaków i białego ryżu kaszami oraz produktami z pełnego ziarna, zmniejszenie częstotliwości spożywania mięsa na korzyść ryb, owoców morza i produktów roślinnych, wyeliminowanie z diety tłuszczy pochodzenia zwierzęcego to kolejne kroki, które poprawiają kondycję zdrowotną.

Wpływ nawyków żywieniowych na zdrowie

Aby dobre nawyki żywieniowe stały się dla nas normą, warto robić małe kroki. Wykluczenie z diety białego cukru, gotowych słodyczy i wyrobów cukierniczych, a zamiast tego sięganie po owoce, bakalie czy orzechy to nawyk, który wysoko zaprocentuje. Nie tylko zmniejszeniem masy ciała i rzadszymi wizytami u dentysty, ale również kondycją zdrowotną.

Słodkie produkty mają jeszcze jedną wadę – bardzo szybko mogą spowodować przyrost masy ciała. Z danych WHO wynika, że otyłość jest jedną z chorób XXI wieku. Coraz więcej dorosłych i dzieci zmaga się z tym problemem, dlatego tak ważne jest zdrowe i zbilansowane żywienie.

Wybory żywieniowe a poziom cholesterolu

W gotowych słodyczach i słonych przekąskach, po które często sięgamy, gdy dopada nas nagły głód, znajduje się bardzo dużo tłuszczy utwardzonych. Zaburzają one gospodarkę lipidową, odkładają się w naczyniach krwionośnych i powodują problemy ze zdrowiem. Często spożywanie wyrobów cukierniczych i słodyczy przyczynia się do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu LDL, który z czasem tworzy tzw. „blaszkę miażdżycową”.

Aby poprawić swoje samopoczucie, a także wyniki badań (gdy lipidogram wskaże odchylenia od normy) warto wykluczyć z diety słodkie i słone przekąski na korzyść warzyw i owoców. Wystarczy 21 dni codziennego sięgania po owoce i warzywa, by stało się to dla nas naturalnym nawykiem.

Jabłko na drugie śniadanie czy lunchbox wypełniony marchewkami albo pomidorkami koktajlowymi, zabrany do pracy albo na spacer; kanapka z twarożkiem, szczypiorkiem i rzodkiewką albo pastą z awokado – to małe rzeczy, które mogą poprawić nasze zdrowie. Warzywa i owoce zawierają błonnik, który usprawnia procesy trawienne i pomaga wydalać z organizmu szkodliwe substancje, a dodatkowo są doskonałym źródłem pektyn i przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i wspierają barierę ochronną organizmu. Dostarczają również szeregu witamin, m.in. C czy z grupy B, wspierają metabolizm oraz gospodarkę tłuszczową.

O dobry metabolizm możemy zadbać nie tylko ruszając się i przestrzegając zdrowej diety, ale też stosując odpowiednie suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.