Homocysteina nazywana jest „cholesterolem XXI wieku”. Co to za wskaźnik i jak łączy się z poziomem cholesterolu?

Homocysteina to wskaźnik, który wiele mówi na temat kondycji organizmu. Jeśli jej poziom w organizmie jest zbyt wysoki, wywołuje podobny skutek co nadmiar cholesterolu. W jaki sposób się z nim wiąże i dlaczego utrzymanie prawidłowego poziomu homocysteiny jest takie ważne?

Właściwie zbilansowana dieta, pełna zdrowych tłuszczów roślinnych, warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna i kwasów omega-3 przyczynia się do utrzymania układu krwionośnego w dobrej kondycji. Dzięki składnikom wzmacniającym pracę serca (nie tylko kwasom z grupy omega, ale też pierwiastkom takim jak potas czy magnez) organ ten pracuje prawidłowo i równomiernie, regularnie pompując krew.

Na pracę układu sercowo-naczyniowego wpływa wiele wskaźników. Okazuje się, że istotny jest nie tylko właściwy poziom cholesterolu całkowitego (HDL, LDL oraz trójglicerydów), ale i homocysteiny. Co to za wskaźnik?

Czym jest homocysteina?

Homocysteina powstaje w wyniku rozpadu białek. Jest to aminokwas, który w organizmie odpowiada za dostarczanie do komórek energii. Jeśli jednak jest go zbyt dużo, może mieć toksyczne działanie i doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego tak istotne jest utrzymanie jego prawidłowego poziomu w organizmie.

Co wpływa na stężenie homocysteiny w organizmie?

Stężenie homocysteiny w organizmie uzależnione jest od wielu czynników:

  1. właściwej diety – dieta zbyt uboga w witaminy z grupy B (głównie B6 oraz B12) i kwas foliowy może przyczynić się do podwyższenia poziomu aminokwasu,
  2. genetyki,
  3. wieku,
  4. używek (głównie alkoholu oraz papierosów).

Jakie są przyczyny zbyt wysokiego stężenia homocysteiny?

Nadmiar aminokwasów wiąże się z niedoborami witamin z grupy B. Te zaś nie są magazynowane w organizmie, tylko trzeba dostarczać je wraz z pożywieniem. Jeśli dieta jest uboga w produkty zawierające witaminy z grupy B oraz kwas foliowy, może przyczynić się do podwyższenia poziomu homocysteiny.

W prawidłowym procesie aminokwas ten dzięki witaminom z grupy B jest przekształcony w metioninę. Jeśli nie dostarczamy właściwej dawki witamin, proces ten podlega zaburzeniom, a poziom homocysteiny rośnie. To może wywołać negatywne skutki zdrowotne.

Jak homocysteina łączy się z cholesterolem?

Nadmiar homocysteiny obciąża naczynia krwionośne i doprowadza do ich uszkodzenia. Wywołuje podobny efekt, co zbyt wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego. Wskaźniki te mogą odkładać się w naczyniach krwionośnych, doprowadzając do zwężenia ich światła. To przekłada się na problemy z prawidłowym przepływem krwi i krążeniem.

Jak dbać o właściwy poziom homocysteiny?

Do utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny przyczynia się przede wszystkim przestrzeganie zasad zbilansowanej diety. Warto wzbogacić ją o produkty bogate w witaminy z grupy B, czyli przede wszystkim kasze (np. gryczaną czy jaglaną), rośliny strączkowe, pestki, orzechy, otręby, kiełki, kakao.

Oprócz tego warto spożywać produkty, które wspierają pracę układu krwionośnego. Zdrowe, roślinne tłuszcze znajdziemy m.in. w awokado, oleju lnianym, oleju rzepakowym. Kwasy omega-3 i omega-6 zawarte w rybach i owocach z kolei dostarczą paliwa dla serca i wspomogą krążenie oraz utrzymanie w ryzach prawidłowego poziomu cholesterolu. Sezonowe warzywa i owoce to źródło nie tylko witamin i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale i pełnowartościowego białka, które może zastąpić w diecie mięso.

Do utrzymania właściwego poziomu homocysteiny i cholesterolu przyczynia się także aktywność fizyczna. Regularny ruch na świeżym powietrzu (minimum 30 minut dziennie) to gwarant nie tylko właściwej odporności, ale i prawidłowego metabolizmu. Umożliwia właściwe wydalanie z organizmu substancji, których nadmiar może pogorszyć kondycję zdrowotną. Dzięki spacerom, bieganiu czy innym sportom na świeżym powietrzu komórki są też dotlenione, przez co pracują wydajniej, a organizm ma więcej energii.

O dobry metabolizm możemy zadbać, nie tylko ruszając się i przestrzegając zdrowej diety, ale też stosując odpowiednie suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Owoce na cholesterol. Jakie owoce warto jeść, by obniżyć poziom cholesterolu?

Przy podwyższonym poziomie cholesterolu warto wzbogacić dietę w produkty, które zawierają naturalne przeciwutleniacze oraz polifenole. Mają one zdolność obniżania cholesterolu całkowitego i poprawiania funkcjonowania organizmu.

Przy podwyższonym poziomie cholesterolu trzeba stosować zasady zbilansowanej diety. Podstawową zasadą jest wykluczenie z jadłospisu tłuszczu pochodzenia zwierzęcego (takiego jak masło czy smalec), produktów wysoko przetworzonych, tłustych mięs i wędlin oraz dań bogatych w cukry proste. To oznacza rezygnację z wyrobów cukierniczych i gotowych słodyczy, które zawierają tłuszcze utwardzone, mające szkodliwy wpływ na zdrowie.

Oprócz tego warto włączyć do diety warzywa i owoce, by zadbać o odpowiednią podaż witamin i mikroelementów. Produkty roślinne są też bogatym źródłem minerałów, polifenoli i przeciwutleniaczy, które mają zdolność wspomaga pracy układu krążenia i obniżania poziomu cholesterolu.

Czym są przeciwutleniacze?

Przeciwutleniacze to flawonoidy, czyli związki, które są zawarte w roślinach i które mają zdolność hamowania reakcji utleniania w organizmie. Pomagają one obniżyć stres oksydacyjny, zwalczyć wolne rodniki oraz zapobiec zaburzeniom metabolizmu na poziomie komórkowym. To sprawia, że komórki stają się mniej podatne na uszkodzenia i mają większą zdolność zwalczania wirusów, drobnoustrojów oraz patogennych bakterii.

Inną cechą przeciwutleniaczy jest zdolność zwalczania wolnych rodników, cząsteczek, które mogą zmieniać materiał genetyczny komórek, zmiany w białkach i modyfikacje aminokwasów[1]. Są one niebezpieczne, przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych.

Wpływ flawonoidów na serce

Antyoksydanty wspomagają także pracę układu krążenia. Obniżają ciśnienie krwi, regulują pracę serca, wspomagają przepływ krwi i zapobiegają podnoszeniu się cholesterolu. Dzięki temu minimalizują ryzyko odkładania się tzw. blaszki miażdżycowej, która może doprowadzać do zwężenia ścian naczyń krwionośnych.

Czym są polifenole?

Polifenole to związki znajdujące się w roślinach, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwzakrzepowe. Dzięki temu skutecznie wspierają układ immunologiczny do pracy, przyczyniając się do zwiększenia bariery ochronnej organizmu.

Oprócz tego podobnie jak antyoksydanty mają zdolność zwalczania wolnych rodników oraz obniżania poziomu cholesterolu. Według danych mogą aż o 9 procent obniżyć poziom cholesterol całkowitego[1].

Jakie owoce mają zdolność obniżania cholesterolu?

Niektóre owoce są bogatym źródłem polifenoli oraz przeciwutleniaczy, dzięki czemu mają zdolność obniżania cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego. Najlepszym źródłem polifenoli są:

  • borówki
  • czarne porzeczki
  • jeżyny
  • maliny
  • jagody

Dobrym źródłem przeciwutleniaczy są natomiast:

  • aronia
  • żurawina
  • wiśnie
  • śliwki

Warto zatem włączyć je do diety, by zadbać o utrzymanie równowagi lipidowej w organizmie i zapobiec podwyższeniu poziomu cholesterolu.

Awokado jako superfoods

Świetnym owocem, który znakomicie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego jest awokado. To bogate źródło tłuszczy roślinnych i kwasu oleinowego, który ma zdolność poprawy pracy serca, zapobiegania zaburzeniom rytmu, regulowania ciśnienia. Oprócz tego obniża poziom cholesterolu całkowitego.

Według badań naukowców z Penn State University z USA zjedzenie jednego awokado dziennie jest w stanie znacznie obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, a więc przyczynić się zarówno do wyrównania gospodarki lipidowej, jak i poprawienia kondycji organizmu.

Banany na niższy cholesterol

Owocem, który obniża poziom cholesterolu, są także banany. Zawierają one dużo potasu wspomagającego pracę serca i układu krążenia oraz pektyny, które mają zdolność zmniejszania poziomu cholesterolu. Osobom, które cierpią na zaburzenia gospodarki lipidowej, zaleca się zatem włączenie bananów do diety.

Dieta pełna owoców bogatych w antyoksydanty oraz polifenole dostarcza witamin, mikroelementów oraz wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć po suplementy diety, zawierające polifenole, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie. W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.

Jak uregulować poziom cholesterolu?

Aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego we krwi, trzeba stosować zasady zbilansowanej diety. Jakie produkty mają zdolność obniżania cholesterolu?

Prawidłowy poziom cholesterolu we krwi to jeden z gwarantów dobrego zdrowia i samopoczucia. Wystarczą niewielkie zaburzenia gospodarki lipidowej, by pogorszyła się kondycja zdrowotna. Nie dochodzi do tego nagle – na wysoki cholesterol najczęściej składają się lata nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Mogą one wynikać z niewiedzy lub nieodpowiedniego trybu życia i przyczyniać się do wystąpienia wielu schorzeń.

Dlaczego wysoki cholesterol jest groźny?

Zaburzona gospodarka lipidowa i niewłaściwe stężenie trójglicerydów, cholesterolu HDL oraz LDL mogą obciążyć układ krążenia. To z kolei może przyczynić się do rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych i powstawania tzw. blaszki miażdżycowej. Z tego względu należy regularnie kontrolować poziom cholesterolu oraz przestrzegać zasad zdrowej diety.

Jak uregulować poziom cholesterolu?

Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy wykluczyć z diety produkty, które zawierają dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, cukrów prostych oraz węglowodanów. W zamian za to warto włączyć tłuszcze pochodzenia roślinnego, kwasy z grupy omega, rośliny strączkowe pełne błonnika oraz pełnowartościowego białka, produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Dlaczego jest to takie istotne?

Organizm funkcjonuje jako zespół naczyń połączonych. Dostarczając mu pełnowartościowych składników, sprawiamy, że wszystkie układy funkcjonują prawidłowo. Błonnik zawarty w roślinach strączkowych, płatkach owsianych, owocach czy warzywach jest naturalną miotełką dla jelit, która ułatwia usuwanie złogów z organizmu. Dzięki temu usprawnia metabolizm i przyczynia się do lepszej pracy jelit. Tłuszcze pochodzenia roślinnego wspomagają pracę komórek i zwiększają przyswajanie witamin i mikroelementów. Kwasy omega-3 i omega-6 to z kolei naturalne paliwo dla serca, które reguluje jego prawidłową pracę i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Aby obniżyć cholesterol, warto włączyć do diety zarówno produkty z błonnikiem, które usprawnią metabolizm, jak i sezonowe warzywa i owoce zawierające polifenole oraz przeciwutleniacze. Dieta sprzyjająca zmniejszeniu poziomu cholesterolu całkowitego powinna zatem zawierać:

  • zdrowe tłuszcze, np. olej lniany, który stanowi doskonałe źródło antyoksydantów, zwalcza wolne rodniki i obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi,
  • kwasy z grupy omega zawarte w rybach czy owocach morza, które wzmacniają pracę serca,
  • sezonowe owoce pełne witamin oraz mikroelementów, które zawierają dużo polifenoli mających zdolność obniżania poziomu „złego” cholesterolu, tj. porzeczki, maliny, borówki, jagody, banany, aronie, jabłka, wiśnie, morele, winogrona,
  • sezonowe warzywa, głównie bakłażan, marchew, ziemniaki,
  • wodę mineralną.

Z czego warto zrezygnować?

Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy wyeliminować z diety tłuste mięsa i wędliny oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak masło czy smalec. Wydaje się, że nie spożywamy ich dużo, ale jeśli zgłębimy temat, to okazuje się, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego znajdują się w wielu produktach, np. w parówkach, kiełbasach, boczku, salami, pasztetach, podrobach, mięsach, karkówce, golonce.

Oprócz tego zaleca się niespożywanie gotowych wyrobów cukierniczych, ponieważ mogą zawierać tłuszcze typu trans, które przyczyniają się do zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu. Czekoladę, paczkowane ciastka, słodkiego batonika, pączka czy drożdżówkę zjedzone szybko w przerwie na lunch lepiej i zdrowiej zastąpić domowymi słodyczami, np. ciastami z kaszy jaglanej, ciastkami owsianymi czy tradycyjną, domową szarlotką.

Nie zaleca się także spożywania napojów gazowanych, słodkich nektarów, alkoholu oraz kawy mielonej (chyba że parzoną przez papierowy filtr). Mogą one podwyższać poziom cholesterolu oraz glukozy, dodatkowo sprzyjają próchnicy i nadmiernemu przybieraniu na wadze. Najlepszym źródłem płynów jest woda, która nie tylko nawadnia organizm, ale także zapewnia właściwą pracę nerek.

Ruch to zdrowie

Do utrzymania cholesterolu w ryzach konieczna jest również aktywność fizyczna. Pozwala ona nie tylko usprawnić metabolizm i zachować właściwą wagę, ale również skuteczniej wydalić z organizmu resztki pokarmowe i złogi, dzięki czemu nie będą odkładać się w organizmie.

Ruch też skutecznie wzmacnia układ immunologiczny. Jeśli odbywa się na świeżym powietrzu, organizm otrzymuje odpowiednią dawkę witaminy D, która usprawnia barierę ochronną organizmu, zwiększając odporność. Oprócz tego komórki są dotlenione, więc lepiej pracują, co przekłada się na większą energię i wyższą wydajność organizmu.

Aby więc obniżyć poziom cholesterolu, trzeba spojrzeć na swój tryb życia całościowo i zmienić go na wielu obszarach. Konieczne jest zadbanie o właściwy balans między pracą a wypoczynkiem, regularne uprawianie aktywności fizycznej i zdrowe odżywianie. Dobrze jest zacząć od prostych kroków: pić wodę, codziennie się ruszać (choćby w okolicy domu), wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zrezygnować ze słodyczy. Te drobne nawyki mogą stać się krokami milowymi w drodze do zdrowia.

W utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu mogą pomóc także suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Czy kawa podnosi poziom cholesterolu?

Czy mając podwyższony poziom cholesterolu, można pić kawę? A jeśli tak, to jaką? Okazuje się, że kawa, podobnie jak alkohol, może wpływać na poziom cholesterolu całkowitego.

Kawa to napój, wokół którego narosło wiele mitów. Uważa się, że podnosi ciśnienie krwi i może zbyt mocno obciążać serce, dlatego należy uważać z ilością wypijanego naparu. Ale też zaleca się ją, by poprawić krążenie, dostarczyć do organizmu antyoksydanty, zmniejszyć ryzyko cukrzycy czy depresji.

Z badań wynika, że choć kawa jako taka nie podnosi poziomu cholesterolu, to zawiera diterpeny, związki, które mogą podwyższyć poziom cholesterolu całkowitego w organizmie. Ich stężenie uzależnione jest od poziomu filtrowania kawy. Oprócz tego jest bogata w polifenole, związki organiczne, które mogą zapobiegać odkładaniu się szkodliwego cholesterolu LDL w organizmie. Jak to więc jest z tą kawą – jest zdrowa czy nie?

Wpływ kawy na funkcjonowanie układu krążenia

Z ostatnich badań wynika, że spożywanie kawy nie obciąża układu krążenia ani nie przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej[1]. Picie do 4 filiżanek czarnego napoju dziennie nie powoduje także wzrostu ciśnienia tętniczego, a zatem nie przyczynia się do rozwoju nadciśnienia.

Rzeczywiście, bezpośrednio po spożyciu kawa podnosi ciśnienie, ale jest to działanie chwilowe, które nie przekłada się na ogólny wzrost parametrów ciśnienia tętniczego krwi. Przy regularnym spożywaniu kawy wzrost ten z czasem staje się coraz mniejszy, w końcu może zanikać. Zawarty w ziarnach kawy kwas chlorogenowy może wręcz obniżać ciśnienie krwi.

Dlaczego kawa podnosi cholesterol?

Kawa jednak, oprócz kofeiny i kwasu chlorogenowego, zawiera diterpeny. Są to związki organiczne, które występują w żywicach roślinnych. Dwa z nich, kafeol i kafestol, rzeczywiście mogą podwyższać poziom cholesterolu. Występują one w ziarnach kawy i wydzielają się pod wpływem gorącej temperatury. Gdy zalejemy więc napój wrzątkiem, poziom kafeolu i kafestolu wzrasta.

Nie można jednak uznać, że związki te są szkodliwe, ponieważ udowodniono, że mają działanie antyoksydacyjne. Zwalczają wolne rodniki, podnosząc barierę ochronną organizmu i chroniąc go przed rozwojem chorób nowotworowych.

Jaka kawa podwyższa poziom cholesterolu?

Nie każda kawa w równym stopniu podnosi poziom cholesterolu. Okazuje się, że najsilniej robi to kawa mielona, czyli popularna „sypana”, którą zalewamy wrzątkiem, wyzwalając kafeol i kafestol. Wystarczy jednak zaparzyć kawę przez filtr papierowy, by zatrzymać większość diterpenów i poskromić proces podnoszenia cholesterolu.

Podobnie działa kawa ziarnista, nawet ta parzona w ekspresie. Ekspresy do kawy (nie tylko z młynkiem, ale też ciśnieniowe) zawierają metalowe filtry, które zatrzymują część związków, ale nie wszystkie. Nie można więc uznać, że kawa z ekspresu nie podwyższa poziomu cholesterolu.

Jaką kawę można pić przy podwyższonym cholesterolu?

Okazuje się, że najmniej diterpenów znajduje się w kawie mielonej parzonej przez filtr papierowy oraz w kawie rozpuszczalnej. Ta ostatnia, oprócz kofeiny i naturalnych związków, zawiera również inne składniki, m.in. olejki eteryczne czy związki fenolowe. Choć niektórzy twierdzą, że taka kawa nie ma wartości odżywczych i jest produktem czysto chemicznym, to z danych wynika, że ma ona dwa razy więcej antyoksydantów niż kawa naturalna.

Ile kawy można wypić dziennie?

Za bezpieczną dawkę uznaje się 400 mg kofeiny dziennie. Oznacza to, że można wypić 4 filiżanki czarnej kawy w ciągu dnia bez nadmiernego obciążenia organizmu. W 250 ml kawy mielonej znajduje się 85 mg kofeiny, a w szklance o takiej samej pojemności kawy rozpuszczalnej 75 mg.

Osoby, które mają podwyższony poziom cholesterolu, powinny więc dbać o to, by nie przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki i by przyrządzać kawę w taki sposób, by ograniczyć jej szkodliwość.

Cholesterol a kawa smakowa

Oczywiście o wiele mniej zdrowa jest kawa smakowa, przygotowywana na tłustym mleku (np. flat white) z dodatkiem syropów czy czekolady. Taka kawa to nie napój, lecz prawdziwa bomba kaloryczna, która nie tylko podnosi poziom cukru we krwi, ale również poziom cholesterolu. Częste sięganie po tego rodzaju desery kawowe może przyczynić się do pogorszenia kondycji organizmu. Przy nadmiernym jej spożywaniu wzrasta także ryzyko otyłości, choroby cywilizacyjnej, która niesie poważne zagrożenie dla zdrowia.

5 superfoods na uregulowanie poziomu cholesterolu

Aby obniżyć poziom cholesterolu, warto sięgnąć po owoce i warzywa bogate w pektyny, polifenole, przeciwutleniacze oraz zdrowe tłuszcze. Co warto włączyć do swojej diety? Wystarczy jeść tych 5 superfoods, by wspomóc funkcjonowanie organizmu.

Owoce i warzywa to kopalnia minerałów, witamin i składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Pomagają dostarczyć substancje warunkujące prawidłową pracę układu nerwowego, krwionośnego i trawiennego, wzmacniają odporność, usprawniają metabolizm i trawienie. Codzienna dawka superfoods jest w stanie znacząco poprawić samopoczucie oraz stan zdrowia.

Czym są superfoods?

Superfoods to produkty, które zawierają dużo błonnika, białka, witamin i mikroelementów. Dzięki temu wykazują silne działanie prozdrowotne i profilaktyczne, zapobiegając wielu schorzeniom. Regularne spożywanie ich w diecie sprawia, że organizm lepiej pracuje, mamy więcej energii i lepiej się czujemy. Zmniejsza się również ryzyko infekcji, bo karmiony składnikami odżywczymi organizm jest odporniejszy i mniej podatny na działanie drobnoustrojów.

Jakie produkty warto więc spożywać, by obniżyć poziom cholesterolu?

Siemię lniane

Siemię lniane to ziarna lnu pospolitego, które rewelacyjnie regulują pracę układu trawiennego. Wzmacniają metabolizm i sprzyjają utrzymaniu smukłej sylwetki, działają osłonowo na jelita, łagodzą podrażnienia układu pokarmowego. Oprócz tego znakomicie wpływają na poziom cholesterolu we krwi.

Siemię lniane zawiera błonnik oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów. Dzięki temu zapobiegają zaburzeniom gospodarki lipidowej w organizmie.

Kasza jaglana

Kasza jaglana uważana jest za jedną z najzdrowszych kasz. Nie tylko zawiera dużo witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, ale również ma właściwości przeciwzapalne. Uważa się, że jest w stanie wyciągnąć wilgoć z organizmu, dlatego warto ją spożywać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm jest bardziej podatny na wyziębienie i infekcje.

Kasza jaglana jest bogatym źródłem witaminy E i lecytyny, które mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Pomaga utrzymać naczynia krwionośne w dobrym stanie i zachować równowagę pomiędzy trzema frakcjami cholesterolu w organizmie.

Buraki

Burak od niedawna wrócił do łask i coraz chętniej po niego sięgamy w czasie przygotowywania posiłków. Bardzo słusznie, bo jest źródłem witamin i minerałów, a dodatkowo ma lecznicze właściwości. Buraki świetnie działają na krew, oczyszczając ją z toksyn. Zapobiegają anemii, normują homocysteinę oraz poziom cholesterolu. Oprócz tego zawierają przeciwutleniacze, które chronią organizm przed rozwojem chorób cywilizacyjnych.

superfoods

Aronia

Aronia to jeden z owoców będących najlepszym źródłem polifenoli. Są to związki, które mają silne działanie przeciwutleniające, a więc zwalczające wolne rodniki i chroniące komórki przed uszkodzeniami. Oprócz tego aronia jest bogatym źródłem witaminy C wzmacniającej odporność oraz witamin z grupy B i kwasu foliowego regulujących pracę układu nerwowego, wzmacniających pamięć i koncentrację.

Aronia znakomicie reguluje poziom cholesterolu w organizmie. Sprzyja obniżeniu frakcji cholesterolu LDL, nazywanego „złym” cholesterolem, a podwyższeniu frakcji HDL, nazywanej dobrym cholesterolem.

Awokado

Awokado to owoc niemal w całości składający się z tłuszczu. Ale jest to zdrowy tłuszcz, który korzystnie działa na nasz organizm. Wspiera pracę serca i układu krwionośnego, poprawia metabolizm i pracę układu trawiennego. Usprawnia wchłanianie substancji odżywczych oraz zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych.

Oprócz tego awokado obniża poziom cholesterolu LDL. Osoby, które cierpią na zaburzenia gospodarki lipidowej, powinny regularnie jeść awokado, by poprawić swoje samopoczucie oraz kondycję zdrowotną.

Zmiana nawyków żywieniowych i włączenie do codziennej diety różnych superfoods jest w stanie poprawić funkcjonowanie organizmu. Aby utrzymać właściwą wagę, poziom cholesterolu oraz glukozy, można również sięgnąć po suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

3 pierwiastki, które pomagają uregulować poziom cholesterolu

Utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu jest konieczne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Jakie pierwiastki warto włączyć do swojej diety, by wspomóc pracę układu krwionośnego?

Spójną pracę organizmu zapewnia podaż składników odżywczych, które dostarczamy mu wraz z pożywieniem. Jeśli jest ono pełne dobrych bakterii, mikroelementów i pierwiastków, wspomaga nasz mikrobiom, który buduje układ odpornościowy. To wpływa na kondycję całego organizmu i równomierną pracę wszystkich układów, m.in. krwionośnego, nerwowego czy trawiennego.

Aby układ krwionośny dobrze pracował, serce równomiernie pompowało krew, a naczynia krwionośne dostarczały ją do wszystkich tkanek, musi być zasilany przez składniki, które ułatwią mu funkcjonowanie. Powszechnie wiadomo, że pracę serca wspomagają kwasy z grupy omega. Podobne działanie mają jednak trzy pierwiastki, które warto włączyć do swojej diety, by obniżyć poziom „złego” cholesterolu i wspomóc pracę układu krążenia.

Czym jest chrom?

Chrom to pierwiastek dość kontrowersyjny. Bierze udział w wielu procesach, obniża poziom cholesterolu LDL i reguluje przemianę materii. Ale może mieć różne postaci, a jego nadmiar być toksyczny dla organizmu. Z tego względu warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej i poznać jego źródła.

Odmiana pierwiastka, która korzystnie działa na organizm, to tzw. chrom organiczny. Pozwala on uregulować gospodarkę lipidową w organizmie, dlatego sprzyja obniżeniu „złego” cholesterolu, a podwyższeniu poziomu dobrego cholesterolu. Dzięki temu układ krążenia pracuje prawidłowo i spada ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.

Chrom organiczny pozwala również uregulować poziom glukozy we krwi, przyspieszyć metabolizm, wspomóc trawienie. Znakomicie działa też na układ nerwowy, poprawiając samopoczucie, zmniejszając zmęczenie czy ospałość.

Co ciekawe, poleca się go kobietom, które cierpią na zaburzenia cyklu miesiączkowego. Pomaga on uregulować miesiączki, sprzyja również poczęciu.

W jakich produktach znajdziemy chrom?

Chrom znajduje się w produktach z pełnego ziarna, roślinach strączkowych, jajach, kakao, owocach morza, rybach, mięsie. Aby spełnić dzienne zapotrzebowanie na chrom wynoszące 50-200 mg, warto włączyć do diety:

  • kakao,
  • ciemne pieczywo,
  • płatki owsiane,
  • groch,
  • fasolę,
  • soczewicę,
  • drożdże,
  • drób,
  • ryby,
  • owoce morza.

Potas na zdrowe serce

Potas to pierwiastek, który odpowiada za regularną pracę układu krwionośnego, nerwowego i mięśni. Warunkuje właściwą pracę serca, nerek i kontroluje gospodarkę wodną w organizmie. Jego właściwy poziom jest niezbędny do pracy układu krwionośnego. Niedobór potasu może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a nadmiar z kolei zaburzenia rytmu serca.

Pierwiastek ten jest w 92 procentach wydalany przez nerki[1]. Jeśli zachwiana zostanie równowaga pomiędzy podażą potasu a jego wydalaniem, może dojść do zaburzeń poziomu pierwiastka w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi od 2 do 3 tysięcy mg. Wydaje się, że to dużo, ale wystarczy włączyć do swojej diety produkty bogate w ten pierwiastek, by je spełnić, a tym samym wzmocnić pracę układu krwionośnego i zmniejszyć ryzyko pogorszenia kondycji zdrowotnej.

W jakich produktach znajduje się potas?

Potas znajdziemy przede wszystkim w:

  • bananach,
  • śliwkach,
  • morelach (głównie suszonych),
  • cytrusach,
  • kiwi,
  • orzechach,
  • produktach mlecznych,
  • jogurtach,
  • brokułach,
  • pomidorach,
  • grochu,
  • roślinach strączkowych,
  • dyni,
  • ziemniakach.

Cynk nie tylko na odporność

Cynk to pierwiastek, który stymuluje układ immunologiczny i pomaga zachować odpowiednią odporność. Oprócz tego reguluje pracę układu krwionośnego, trawiennego oraz obniża ciśnienie krwi. Korzystnie wpływa głównie na trzustkę, dzięki czemu odpowiada za właściwe wydzielanie insuliny.

Dzienne zapotrzebowanie na cynk wynosi 15-20 mg. Warto uważać na produkty, które są bardzo bogate w ten pierwiastek, bo jego nadmiar w organizmie może być szkodliwy. Sprzyja podniesieniu „złego” cholesterolu LDL, a obniżeniu dobrego HDL, a dodatkowo osłabia układ odpornościowy.

Jakie produkty zawierają cynk?

Bogatym źródłem cynku są:

  • ostrygi,
  • owoce morza,
  • kraby,
  • wątróbka,
  • jaja,
  • pestki dyni,
  • kasza gryczana,
  • ryż.

Podsumowując, warto włączyć do diety produkty zawierające chrom, potas i cynk, by wspomóc pracę układu krążenia. Oprócz właściwej i zbilansowanej diety można sięgnąć również po suplementy, które pomogą utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.

Tak działa Berimal – preparat zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie. Zawiera on ActiBPF, standaryzowaną produkcję polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pomaga on utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy, wspiera mikrokrążenie i działa antyoksydacyjnie.