Prawidłowy cholesterol – jakie ma znaczenie i jakie są normy cholesterolu dla kobiet i mężczyzn?

Cholesterol to jeden ze wskaźników zdrowego i długiego życia. Utrzymywanie prawidłowego poziomu całkowitego cholesterolu pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, serca i chorób cywilizacyjnych. Jak o to zadbać i co zrobić, by utrzymać cholesterol w ryzach?

Jeszcze do niedawna wskaźniki umieralności na choroby układu krążenia w Polsce były prawie trzykrotnie wyższe niż w Europie Zachodniej[1]. Od początku XXI wieku obserwuje się spadek zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe, co niewątpliwie jest związane ze zmianą stylu życia.

Coraz częściej zdrowiej się odżywiamy, chętnie sięgamy po tłuszcze roślinne zamiast tych pochodzenia zwierzęcego, jemy sezonowe warzywa i owoce, uprawiamy sport. To wszystko przekłada się na nasze dobre samopoczucie i lepszą kondycję zdrowotną.

Wciąż jednak jest dużo do zrobienia w tym zakresie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko w pierwszym półroczu z powodu chorób układu krążenia w Polsce zmarły ponad 84 tysiące osób[2]. Statystyki te są niższe niż kilkadziesiąt lat temu, ale wciąż wysokie. Na rozwój chorób układu krążenia wpływają nie tylko obciążenia genetyczne, ale także nieprawidłowy tryb życia, zła dieta, nadmierne spożywanie tłuszczy utwardzonych i stres.

Dlaczego ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu?

Do rozwoju chorób układu krążenia przyczynia się wysoki poziom cholesterolu. Najczęściej jest on spowodowany niewłaściwą dietą bogatą w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, wyroby cukiernicze, gotowe słodycze czy przetworzoną żywność. Wynika to z nieświadomości bądź złych nawyków żywieniowych, które po latach mogą zaowocować podniesieniem poziomu cholesterolu.

Cholesterol składa się z trzech frakcji: trójglicerydów, „dobrego” cholesterolu HDL oraz „złego” cholesterolu LDL. Jeśli w organizmie zaczyna wzrastać ten ostatni, cząsteczki lipidów odkładają się w ścianach naczyń i tętnicach, mogąc doprowadzić do rozwoju miażdżycy czy innych chorób układu krążenia. Automatycznie wzrasta wtedy ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

Jak często badać poziom cholesterolu?

Cholesterol jest wskaźnikiem, o który należy szczególnie dbać. Jego poziom może rosnąć wraz z wiekiem, ponieważ choroba ta daje o sobie znać po latach.

Pacjenci po 30. roku życia powinni wykonywać badania kontrolne cholesterolu raz na trzy lata, chyba że w rodzinie występują obciążenia genetyczne. Wtedy o regularności badań profilaktycznych powinien zdecydować lekarz prowadzący pacjenta.

Pacjentom po 40. roku życia zaleca się wykonywanie badań profilaktycznych raz na rok. Mimo że choroby układu krążenia częściej dotyczą mężczyzn niż kobiet[1], panie również powinny regularnie sprawdzać poziom cholesterolu.

Na czym polega lipidogram?

Lipidogram to proste badanie, które wykonuje się z surowicy krwi. Najczęściej pobierana jest krew z żyły łokciowej. Pacjent powinien być na czczo przynajmniej 12 godzin, a przez 48 godzin przed badaniem powstrzymać się od spożywania alkoholu i słodkich napojów. Nie zaleca się także jedzenia tłustych i smażonych dań, słodkich przekąsek ani fast-foodów. Mogą one wpłynąć na wynik badań.

Lipidogram polega na oznaczeniu poziomu cholesterolu całkowitego TC, a także jego poszczególnych frakcji: tróglicerydów TG, HDL oraz LDL. Pacjent otrzymuje wyniki najczęściej kolejnego dnia. Powinien je skonsultować z lekarzem, który dokładnie przeanalizuje zarówno poziom TC, jak i poszczególnych frakcji. Przy podwyższonym poziomie „złego” cholesterolu może zalecić zmianę trybu życia, odżywiania, a przy zaburzeniach lipidowych wdroży odpowiednie leczenie.

Normy cholesterolu

Normy cholesterolu kształtują się następująco:

  • cholesterol całkowity TC < 200 mg/dl,
  • trójglicerydy TG < 150 mg/dl,
  • „dobry” cholesterol HDL < 45 mg/dl dla kobiet i < 40 mg/dl dla mężczyzn,
  • „zły” cholesterol LDL < 115 mg/dl.

Jak utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Aby poprawić wyniki badań, warto po konsultacji z lekarzem zmienić nawyki żywieniowe. Efekty przynosi przede wszystkim zrezygnowanie z tłustych mięs smażonych na głębokim tłuszczu. Dużo cholesterolu zawierają:

  • wątróbka,
  • baranina,
  • pasztety,
  • kiełbasy,
  • salami.

Lepszym wyborem będzie więc spożywanie chudego mięsa lub zastąpienie go białkiem pochodzenia roślinnego. Zaleca się także włączenie do diety tłustych ryb morskich (łososia, makreli, dorsza), które są skarbnicą kwasów omega-3 poprawiających pracę serca.

Poziom cholesterolu mogą podnosić również tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (masło, nabiał, przetwory mleczne), dlatego warto ograniczyć je w diecie. Lepiej zastąpić je tłuszczami roślinnymi (takimi jak oliwa z oliwek czy awokado).

Ważne jest również spożywanie produktów z pełnego ziarna, które są bogatym źródłem mikroelementów i błonnika. Świeże warzywa i owoce (najlepiej sezonowe) z kolei dostarczają witamin, działają antyoksydacyjnie i poprawiają pracę układu immunologicznego.

W zdrowym stylu życia ważny jest również regularny ruch. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozwala utrzymać dobrą kondycję organizmu, dotlenić go, wzmocnić mięśnie i stawy, zapobiec otyłości.

Warto sięgnąć także po naturalne preparaty, które są dobrze tolerowane w organizmie.Dobrym wyborem będzie Berimal, w którego składzie znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.


[1]    Kalina Kawecka-Jaszcz, Aneta Pośnik-Urbańska, Piotr Jankowski, Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego w zależności od płci w świetle badań epidemiologicznych w Polsce.


[1]    Aleksandra Majewicz, Jerzy T. Marcinkowski, Epidemiologia chorób układu krążenia. Dlaczego w Polsce jest tak małe zainteresowanie istniejącymi programami profilaktycznymi?

[2]    Główny Urząd Statystyczny / Obszary tematyczne / Ludność / Statystyka przyczyn zgonów / Umieralność i zgony według przyczyn w 2020 roku.

Wysoki poziom cholesterolu a objawy skórne

Podwyższony poziom cholesterolu może wpływać na kondycję całego organizmu. Jednym z objawów, na które warto zwrócić uwagę, jest szara i przemęczona skóra. Jaki jest wpływ cholesterolu na stan cery i co zrobić, by cieszyć się pięknym wyglądem i dobrą kondycją zdrowotną?

Cholesterol to wskaźnik, który w odpowiednim stężeniu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Bierze udział w produkcji hormonów płciowych, wpływa na produkcję witaminy D, dzięki czemu przyczynia się do poprawienia odporności organizmu. Niepokojące jest podwyższenie poziomu cholesterolu, zwłaszcza LDL, nazywanego „złym” cholesterolem. Może ono przyczynić się do wystąpienia chorób układu krążenia: nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zawału serca, udaru.

Gdy pacjent na badaniach dowiaduje się, że ma podwyższony poziom cholesterolu, najczęściej jest tym zaskoczony. Cholesterol daje nieoczywiste objawy, które można przeoczyć, gdy nie ma się świadomości, że mogą być związane ze złą dietą i niewłaściwym odżywianiem.

Objawy podwyższonego cholesterolu

Podwyższony lub wysoki poziom cholesterolu wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Zaniedbany może doprowadzić do hipercholesterolemii, która skutkuje nie tylko chorobami układu krążenia, ale również neurodegradacją komórek. Ta może przyczyniać się do rozwoju chorób układu nerwowego, m.in. zaburzenia funkcji poznawczych, choroby Alzheimera czy Parkinsona[1].

Problemy z koncentracją, pamięcią i skupieniem uwagi to jedne z objawów układu nerwowego, które są związane ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Do innych objawów należą bóle nóg, które mogą być spowodowane zaburzeniami krążenia czy skurcze łydek, które najczęściej wiążemy z brakiem magnezu.

Oprócz tego na skórze mogą pojawić się charakterystyczne żółte zgrubienia (m.in. w okolicy powiek), które świadczą o zaburzonej gospodarce lipidowej. Noszą one nazwę żółtaków, a ich wielkość zależy od stężenia cholesterolu. W przypadku hipercholesterolemii żółte zgrubienia mogą pojawiać się również w innych miejscach ciała.

Objawy skórne wysokiego cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu odbija się także na kondycji skóry, która staje się szara, zmęczona, ziemista. Często traci blask i wygląda, jakby była przesuszona i pozbawiona składników odżywczych.

Oprócz tego wyraźnym sygnałem organizmu świadczącym o zbyt wysokiej zawartości lipidów są cienie pod oczami. Gdy oczy są podkrążone, a cienie wyraźne (i nie są one efektem bezsenności czy przerywanego snu), warto zbadać poziom cholesterolu.

Pierwszym sposobem postępowania w takiej sytuacji (szczególnie w przypadku kobiet) jest sięgnięcie po produkty kosmetyczne, które mają zniwelować problem. Niestety w takiej sytuacji nawet najdroższe kremy nie pomogą, bo przyczyny cieni pod oczami i ziemistej, przemęczonej skóry tkwią wewnątrz organizmu.

Jak często badać poziom cholesterolu?

Osoby po 40. roku życia lub te, które są obciążone genetycznie chorobami układu krążenia, powinny badać cholesterol regularnie raz w roku. U osób poniżej tego progu wiekowego badania cholesterolu powinny być wykonywane profilaktycznie raz na dwa-trzy lata w zależności od kondycji zdrowotnej organizmu.

Natomiast jeśli cokolwiek nas niepokoi lub też pojawiły się objawy ze strony organizmu, których przyczyny nie znamy (np. właśnie pogorszony wygląd cery czy skurcze nóg), warto udać się do internisty i zgłosić mu ten problem. Wykonanie lipidogramu nie zajmuje wiele czasu, a może przyczynić się do poprawienia stanu zdrowia.

Jak poprawić wygląd skóry?

Jeśli lipidogram wskazuje na zaburzenia gospodarki lipidowej, najczęściej lekarz zaleca zmianę trybu życia i diety. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego na korzyść tych ze źródeł roślinnych. Warto więc włączyć do diety oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleje roślinne, awokado.

Niezwykle korzystne dla pracy układu sercowo-naczyniowego jest wzbogacenie diety w ryby i owoce morza będące źródłem kwasów omega-3 oraz omega-6. Pomagają one ustabilizować pracę serca, zapobiegają zaburzeniom rytmu, korzystnie oddziałują na pracę naczyń, regulując ciśnienie i zmniejszając ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Oprócz tego warto spożywać produkty z pełnego ziarna, które dostarczają organizmowi potas, magnez i witaminy z grupy B, mające udokumentowane działanie prozdrowotne na pracę serca oraz układu nerwowego. Dodatkowo foliany i witaminy z grupy B (zawarte nie tylko w zbożach, ale też szpinaku czy natce pietruszki oraz roślinach strączkowych) znakomicie wpływają na stan skóry, poprawiając jej wygląd i przywracając zdrowie.

Konieczne jest również właściwe nawadnianie organizmu i spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Pomaga to oczyszczać organizm z toksyn i szkodliwych substancji, a także usuwać nadmiar LDL, „złego” cholesterolu, który ma tendencje do odkładania się w ścianach naczyń.

Oprócz tego nawadnianie rewelacyjnie działa na skórę. Nawilżona cera staje się miękka i sprężysta, dłużej zachowuje młodość i jędrność. Woda zatrzymana w głębi warstw skóry sprawia, że jest ona mniej podatna na uszkodzenia i urazy spowodowane wolnymi rodnikami i czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu później się starzeje.

Po konsultacji z lekarzem można także sięgnąć po suplementy diety poprawiające mikrokrążenie i pomagające utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi. Berimal to preparat, w którego składzie znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.


[1]    Maria Użarowska, Magdalena Surman, Marcelina Janik, Dwie twarze cholesterolu – znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych chorób. Kosmos. Problemy nauk biologicznych, tom 68, 2018.

High cholesterol and skin symptoms

Elevated cholesterol levels can affect the condition of the entire body. One of the symptoms to watch out for is gray and tired skin. What is the effect of cholesterol on skin condition and what can be done to enjoy a beautiful appearance and good health?

Cholesterol is an indicator that, in the right concentration, positively affects the functioning of the body. It participates in the production of sex hormones, affects the production of vitamin D, so it contributes to improving the body’s immunity. An increase in cholesterol levels, especially LDL, known as „bad” cholesterol, is of concern. It can contribute to cardiovascular diseases: hypertension, atherosclerosis, heart attack, stroke.

When a patient learns at a checkup that he has elevated cholesterol, he is most often surprised by it. Cholesterol produces non-obvious symptoms that can be overlooked if one is unaware that they may be related to poor diet and nutrition.

Symptoms of elevated cholesterol

Elevated or high cholesterol affects many processes in the body. If neglected, it can lead to hypercholesterolemia, which results not only in cardiovascular disease, but also in neurodegradation of cells. This one can contribute to the development of nervous system diseases, including. cognitive impairment, Alzheimer’s or Parkinson’s disease[1].

Problems with concentration, memory and attention are among the nervous system symptoms that are associated with too high cholesterol levels. Other symptoms include leg pain, which can be caused by circulatory disorders, or calf cramps, which are most often associated with a lack of magnesium.

In addition, characteristic yellow thickenings may appear on the skin (including around the eyelids), which are indicative of impaired lipid metabolism. They are called yellows, and their size depends on the concentration of cholesterol. In cases of hypercholesterolemia, yellow thickenings may also appear in other areas of the body.

Skin symptoms of high cholesterol

Elevated cholesterol levels also take a toll on the condition of the skin, which becomes gray, tired, earthy. It often loses its glow and looks as if it is over-dried and lacking in nutrients.

In addition to this, a clear signal from the body indicating that the lipid content is too high are dark circles under the eyes. When the eyes are darkened and the shadows are pronounced (and they are not the result of insomnia or intermittent sleep), it is worthwhile to test cholesterol levels.

The first course of action in such a situation (especially for women) is to reach for cosmetic products to correct the problem. Unfortunately, in such a situation even the most expensive creams won’t help, because the causes of dark circles under the eyes and sallow, tired skin lie inside the body.

How often to test cholesterol levels?

People over 40. age or those who are genetically burdened with cardiovascular disease should test cholesterol regularly once a year. For those below this age threshold, cholesterol testing should be done prophylactically once every two to three years, depending on the health of the body.

On the other hand, if anything worries us, or if symptoms have appeared from the body, the cause of which we do not know (such as the just deteriorated appearance of the complexion or leg cramps), it is worth going to an internist and reporting the problem to him. It does not take much time to perform a lipidogram, and it can help improve your health.

How to improve the appearance of the skin?

If a lipidogram indicates a lipid disorder, most often the doctor will recommend lifestyle and dietary changes. Consumption of fats of animal origin should be reduced in favor of those from plant sources. Thus, it is worth including extra virgin olive oil, vegetable oils, avocados in the diet.

It is extremely beneficial for the work of the cardiovascular system to enrich the diet with fish and seafood, which are a source of omega-3 and omega-6 acids. They help stabilize the heart, prevent arrhythmias, have a beneficial effect on vascular function, regulating blood pressure and reducing the risk of hypertension.

In addition, it is worth consuming whole grain products, which provide the body with potassium, magnesium and B vitamins, which have documented health-promoting effects on heart function and the nervous system. In addition, folate and B vitamins (contained not only in cereals, but also in spinach or parsley and legumes) are excellent for skin health, improving its appearance and restoring its health.

It is also necessary to properly hydrate the body and consume a minimum of 2 liters of water per day. This helps cleanse the body of toxins and harmful substances, as well as remove excess LDL, the „bad” cholesterol that tends to build up in the walls of vessels.

In addition, hydration has a sensational effect on the skin. Moisturized skin becomes soft and supple, retains youth and firmness longer. Water retained deep in the layers of the skin makes it less susceptible to damage and injury from free radicals and external factors, so it ages later.

After consulting your doctor, you can also turn to dietary supplements to improve microcirculation and help maintain proper blood cholesterol levels. Berimal is a preparation that contains ActiBPF, a standardized production of polyphenols from bergamot, and garlic extract standardized for its high allicin content. It helps maintain proper glucose and cholesterol levels and supports microcirculation.


[1] Maria Uzarowska, Magdalena Surman, Marcelina Janik, Two faces of cholesterol – physiological significance and participation in the pathogenesis of selected diseases. Cosmos. Problems of biological sciences, vol. 68, 2018.

Polifenole roślinne – poznaj ich najlepsze źródła naturalne

Polifenole to liczne związki roślinne, których regularne spożywanie może przynosić rozmaite korzyści zdrowotne. Jakie są ich najlepsze naturalne źródła w diecie?

Rodzaje polifenoli

Dotychczas wyróżniono ponad 8 tysięcy rodzajów polifenoli. Można je podzielić na 4 główne grupy. Największą stanowią flawonoidy, które pełnią w roślinach rolę barwników i przeciwutleniaczy, chronią też przed atakami owadów i grzybów. Ok. ⅓ wszystkich polifenoli stanowi grupa kwasów fenolowych. Ich znaczne ilości można znaleźć w suszonych owocach. Kolejna kategoria to amidy polifenolowe, która obejmuje m.in. kapsaicynoidy zawarte w papryczkach chili. Pozostałe polifenole to resweratrol (obecny w czerwonym winie), kwas elagowy (jagody), kurkumina (kurkuma) oraz lignany (nasiona lnu i sezamu, produkty pełnoziarniste).

Korzyści zdrowotne ze spożywania polifenoli

Uważa się, że regularne spożywanie polifenoli może pozytywnie wpływać na ludzkie zdrowie. Udowodniono na przykład, że te pochodzące z oliwek wspomagają pracę układu pokarmowego i krwionośnego, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi i mają działanie przeciwutleniające, co oznacza, że neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki organizmu przed powodowanymi przez nie uszkodzeniami1.

Źródła polifenoli w diecie

Najbardziej znane naturalne źródła polifenoli to owoce (szczególnie czarna porzeczka i borówki), warzywa (w tym soja), orzechy (zwłaszcza laskowe), zioła, goździki i inne przyprawy, czarna i zielona herbata, kakao w proszku i gorzka czekolada oraz czerwone wino. Ilość i rodzaj związków zawartych w tych produktach zależą od ich dojrzałości, pochodzenia, sposobu uprawy, przechowywania, transportu i przygotowywania.

Ponadto pokarmy o wysokim poziomie polifenoli niekoniecznie są lepiej przyswajane i wykorzystywane przez organizm – wpływają na to czynniki takie jak biodostępność substancji, metabolizm i wchłanianie jelitowe. Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające polifenole. Produkty te mają tę zaletę, że oferują stałą dawkę substancji aktywnej. Na przykład Berimal Forte zawiera w jednej kapsułce aż 500 mg standaryzowanej kompozycji polifenoli z owocu bergamoty.

Polifenole to związki roślinne, których spożywanie uważa się za wyjątkowo korzystne dla ludzkiego zdrowia. Dzielą się na 4 kategorie i znajdują się w wielu produktach pochodzenia roślinnego. By zwiększyć ich codzienne spożycie, można sięgnąć po suplementy diety.


1Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to polyphenols in olive […], „EFSA Journal” 2011, 9(4), https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2033

Plant polyphenols – learn about their best natural sources

Polyphenols are numerous plant compounds whose regular consumption can provide a variety of health benefits. What are their best natural sources in the diet?

Types of polyphenols

To date, more than 8,000 types of polyphenols have been distinguished. They can be divided into 4 main groups. The largest are flavonoids, which act as dyes and antioxidants in plants, and also protect against insect and fungal attacks. About. ⅓ of all polyphenols are a group of phenolic acids. Their significant amounts can be found in dried fruits. Another category is polyphenolic amides, which includes, among others. Capsaicinoids contained in chili peppers. Other polyphenols include resveratrol (present in red wine), ellagic acid (berries), curcumin (turmeric) and lignans (flax and sesame seeds, whole grain products).

Health benefits of consuming polyphenols

It is believed that regular consumption of polyphenols can positively affect human health. For example, those from olives have been proven to support the digestive and circulatory systems, help maintain normal blood cholesterol levels and have antioxidant effects, meaning they neutralize free radicals, protecting the body’s cells from the damage they cause1.

Dietary sources of polyphenols

The best-known natural sources of polyphenols are fruits (especially black currants and blueberries), vegetables (including soybeans), nuts (especially hazelnuts), herbs, cloves and other spices, black and green tea, cocoa powder and dark chocolate, and red wine. The amount and type of compounds contained in these products depend on their maturity, origin, cultivation, storage, transportation and preparation.

In addition, foods with high levels of polyphenols are not necessarily better absorbed and utilized by the body – this is influenced by factors such as the bioavailability of the substance, metabolism and intestinal absorption. Dietary supplements containing polyphenols are available on the market. These products have the advantage of offering a consistent dose of the active substance. For example, Berimal Forte contains as much as 500 mg of a standardized composition of polyphenols from the bergamot fruit in a single capsule.

Polyphenols are plant compounds, the consumption of which is considered extremely beneficial to human health. They fall into 4 categories and are found in many products of plant origin. To increase their daily intake, you can turn to dietary supplements.


1ScientificOpinion on the substantiation of health claims related to polyphenols in olive […], „EFSA Journal” 2011, 9(4), https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2033

Czy owoce mają wpływ na poziom cholesterolu we krwi?

Jedzenie może mieć znaczący wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Czy owoce są w stanie go zmienić? Jaka ich ilość w codziennej diecie jest zdrowa?

Owoce jako ważny element diety

Wiele osób nie dostarcza sobie wraz z dietą wystarczającej ilości potasu i folianu, a w substancje te bogate są właśnie owoce. Na obniżenie cholesterolu we krwi może wpłynąć zawarty w nich błonnik rozpuszczalny, który ułatwia pozbywanie się tego lipidu z organizmu i wpływa na ograniczenie jego produkcji w wątrobie1. W jednym z badań okazało się, że pektyna – rodzaj rozpuszczalnego błonnika – była w stanie zmniejszyć stężenie cholesterolu we krwi nawet o 10%2. Błonnik wpływa też na uczucie sytości, ułatwia wypróżnianie i reguluje metabolizm, pomagając w ten sposób osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała, co również ma znaczenie dla właściwego poziomu cholesterolu. Dużą ilość błonnika zawierają jabłka, truskawki, winogrona oraz owoce cytrusowe i banany.

Prozdrowotne właściwości owoców często wiążą się z silnym działaniem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym zawartych w nich związków bioaktywnych. Owoce jagodowe (w tym jeżyny, jagody, żurawina, maliny i truskawki) są szczególnie bogate w składniki fitochemiczne – związki wytwarzane przez rośliny do ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych, m.in. do zwalczania patogenów. Należą do nich antocyjany, kwasy fenolowe, stylbeny, garbniki i karotenoidy. Substancje, w które natura wyposażyła rośliny, sprawdzają się również w zapobieganiu problemom zdrowotnym u ludzi. Z tego powodu z jagód i innych owoców coraz częściej pozyskuje się składniki do suplementów diety. Berimal – przeznaczony dla osób chcących zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi – zawiera polifenole z pomarańczy bergamoty.

Jaka ilość owoców jest zdrowa?

Owoce dostarczają sporo cukrów, choć ich zawartość jest bardzo zróżnicowana i zależy głównie od rodzaju i odmiany rośliny, a także stopnia jej dojrzałości. Do najsłodszych zalicza się banany, winogrona i czereśnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by spożywać co najmniej 400 g owoców i warzyw w minimum 2 porcjach dziennie. Trudno jest zjeść więcej, ponieważ owoce bogate w wodę i błonnik są bardzo sycące. Niemniej należy pamiętać, by spożywać je jedynie jako część dobrze zbilansowanej diety, która powinna być różnorodna. Można też ćwiczyć techniki uważnego jedzenia, by mieć pewność, że nie przesadza się z wielkością posiłków.

Jedzenie odpowiedniej ilości owoców jako części zbilansowanej diety sprzyja zachowaniu zdrowia. Ponieważ różne ich rodzaje zawierają inne ilości składników odżywczych, ważne jest sięganie po rozmaite owoce, by maksymalizować korzyści zdrowotne.


1Effects of soluble dietary fiber on low-density lipoprotein cholesterol and coronary heart disease riskhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18937894/
2Cholesterol-lowering properties of different pectin types in mildly hyper-cholesterolemic men and womenhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22190137/

Does fruit affect blood cholesterol levels?

Food can have a significant impact on blood cholesterol levels. Are fruits able to change it? How much of them in the daily diet is healthy?

Fruits as an important part of the diet

Many people do not provide themselves with enough potassium and folate with their diets, a It is the fruits that are rich in these substances. may be influenced by the soluble fiber they contain, which facilitates getting rid of this lipid from the body and has the effect of reducing its production in the liver1. One study found that pectin – a type of soluble fiber – was able to reduce blood cholesterol levels by up to 10%2. Fiber also affects the feeling of satiety, facilitates bowel movements and regulates metabolism, thus helping to achieve and maintain a healthy body weight, which is also important for proper cholesterol levels. A large amount of fiber is contained in apples, strawberries, grapes and citrus fruits and bananas.

The health-promoting properties of fruits are often associated with the powerful antioxidant and anti-inflammatory effects of the bioactive compounds they contain. Berries (including blackberries, blueberries, cranberries, raspberries and strawberries) are particularly rich in phytochemicals – compounds produced by plants for protection against external factors, among other things. to combat pathogens. These include anthocyanins, phenolic acids, stilbenes, tannins and carotenoids. The substances that nature has equipped plants with also work well in preventing health problems in humans. For this reason, ingredients for dietary supplements are increasingly being extracted from berries and other fruits. Berimal – designed for people who want to take care of normal blood cholesterol levels – contains polyphenols from bergamot oranges.

How much fruit is healthy?

Fruits provide a lot of sugars, although their content varies widely and depends mainly on the type and variety of the plant, as well as its degree of ripeness. Among the sweetest are bananas, grapes and cherries. The World Health Organization (WHO) recommends eating at least 400 grams of fruits and vegetables in a minimum of 2 servings a day. It’s difficult to eat more than that, as fruits rich in water and fiber are very filling. Nevertheless, be sure to consume them only as part of a well-balanced diet, which should be varied. You can also practice mindful eating techniques to make sure you don’t overdo the size of your meals.

Eating an adequate amount of fruits as part of a balanced diet promotes health. Since different types contain different amounts of nutrients, it is important to reach for a variety of fruits to maximize health benefits.


1Effectsof soluble dietary fiber on low-density lipoprotein cholesterol and coronary heart disease risk: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18937894/
2Cholesterol-loweringproperties of different pectin types in mildly hyper-cholesterolemic men and women: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22190137/

Jak dieta wegańska wpływa na poziom cholesterolu?

Przestrzeganie wegańskich wzorców żywieniowych przez dłuższy czas może wpływać na gospodarkę lipidową organizmu. Czy stosowanie diety roślinnej oddziałuje na poziom cholesterolu we krwi?

Cholesterol to substancja znajdująca się w błonie każdej komórki organizmu. Służy do produkcji witaminy D, hormonów i żółci, która pomaga trawić tłuszcze. W pewnej ilości cholesterol produkuje wątroba, zawierają go też produkty odzwierzęce. Jego obecność we krwi jest normalnym zjawiskiem, ale zbyt wysoki poziom zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych.

Sposób odżywania a stężenie cholesterolu w organizmie

Specjaliści zalecają, by nasza dieta była bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, czyli składniki, na których bazuje dieta wegańska. Pokarmy te są bogate w błonnik, minerały, witaminy oraz antyoksydanty. Owoce i warzywa na cholesterol i unormowanie jego poziomu wpływają raczej pozytywnie. Znajduje się on wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, zatem weganie w ogóle nie dostarczają go sobie wraz z pożywieniem. Mimo to oni również mogą mieć problemy ze zbyt wysokim stężeniem tej substancji we krwi.

Zdrowa dieta powinna zawierać tłuszcze nienasycone pochodzenia roślinnego, takie jak olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany, olej z awokado czy oliwa. Weganie jednak nie wykluczają tłuszczów nasyconych i trans, których spożywanie może prowadzić do wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Wynika to między innymi z tego, że producenci wegańskiego masła, serów czy dań gotowych stosują do ich utwardzania olej kokosowy i palmowy. Regularne spożywanie takich produktów może mieć znaczący wpływ na ogólną jakość diety, ponieważ oprócz niezdrowych tłuszczów zawierają one duże ilości cukru i soli.

Wegańska suplementacja

Ważnym składnikiem odżywczym, o którym należy pamiętać, będąc na diecie wegańskiej, jest witamina B12. Jej główne źródło stanowią produkty odzwierzęce, a niedobory tej substancji mogą skutkować wysokim poziomem homocysteiny we krwi. Wpływa to negatywnie na elastyczność naczyń krwionośnych i zwiększa podatność na problemy ze strony układu krążenia. Dlatego dieta wegańska powinna uwzględniać żywność wzbogaconą witaminą B12 lub jej suplementy.

Dobrym wyborem dla wegan będzie na przykład Berimal. Jego składniki aktywne, czyli polifenole z pomarańczy bergamoty oraz ekstrakt z czosnku o wysokiej zawartości allicyny, wspomagają utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu we krwi.

How does a vegan diet affect cholesterol levels?

Following a vegan dietary pattern for an extended period of time can affect the body’s lipid metabolism. Does following a plant-based diet affect blood cholesterol levels?

Cholesterol is a substance found in the membrane of every cell in the body. It is used to produce vitamin D, hormones and bile, which helps digest fats. The liver produces cholesterol in a certain amount, and zoonotic products also contain it. Its presence in the blood is normal, but too high a level increases the risk of health problems.

Diet and the concentration of cholesterol in the body

Experts recommend that our diet should be rich in vegetables, fruits, whole grains, legumes, nuts and seeds, the ingredients on which the vegan diet is based. These foods are rich in fiber, minerals, vitamins and antioxidants. Fruits and vegetables on cholesterol and normalizing its levels have a rather positive effect. It is found only in animal products, so vegans do not provide themselves with it at all with their food. Nevertheless, they too can have problems with too high a concentration of this substance in the blood.

A healthy diet should include unsaturated fats of plant origin, such as canola oil, sunflower oil, flaxseed oil, avocado oil and olive oil. However, vegans do not exclude saturated and trans fats, the consumption of which can lead to high blood cholesterol levels. This is due, among other things, to the fact that manufacturers of vegan butter, cheese or ready meals use coconut and palm oil to harden them. Regular consumption of such products can have a significant impact on the overall quality of your diet, as they contain large amounts of sugar and salt in addition to unhealthy fats.

Vegan supplementation

An important nutrient to keep in mind while on a vegan diet is vitamin B12. Its main source is from zoonotic products, and deficiencies of this substance can result in high levels of homocysteine in the blood. This negatively affects the elasticity of blood vessels and increases susceptibility to cardiovascular problems. Therefore, a vegan diet should include foods fortified with vitamin B12 or supplements.

A good choice for vegans, for example, would be Berimal. Its active ingredients, namely polyphenols from bergamot oranges and allicin-rich garlic extract, help maintain proper blood cholesterol levels.

Płatki owsiane – niedoceniona skarbnica składników odżywczych

Płatki owsiane są wyjątkowo bogate w minerały, witaminy i przeciwutleniacze. To również bardzo dobre źródło białka i błonnika, zwłaszcza beta-glukanu, którego spożywanie może przynosić ważne korzyści zdrowotne.

Jakie minerały i witaminy znajdują się w płatkach owsianych?

  • Mangan – ważny dla prawidłowego rozwoju, wzrostu i metabolizmu, zwykle występujący w dużych ilościach w produktach pełnoziarnistych
  • Fosfor – niezbędny dla zdrowia kości i tkanek
  • Magnez – ważny dla wielu procesów zachodzących w organizmie, często dostarczany w diecie w zbyt małej ilości
  • Cynk – biorący udział w wielu reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie
  • Miedź – przeciwutleniacz, którego również często brakuje we współczesnej diecie
  • Żelazo – składnik hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi
  • Selen – silny przeciwutleniacz
  • Folian – biorący udział w procesie podziału komórek oraz produkcji krwi
  • Witaminy z grupy B – witamina B1 (tiamina), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna) i B3 (niacyna)

Owies zawiera też awentramidy – silne przeciwutleniacze występujące tylko w tym zbożu. To naturalne substancje roślinne, które wspierają mechanizmy obronne organizmu.

Czym jest i jak działa beta-glukan?

Płatki owsiane zawierają dużo błonnika, a większa jego część to związek zwany beta-glukanem. Poprawia on trawienie, tłumi apetyt, zwiększając uczucie sytości, i powoduje wzrost liczebności dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym. W ostatnim czasie wiele mówi się także o wpływie płatków owsianych na obniżenie cholesterolu – właściwość ta wynika właśnie z obecności beta-glukanu. Spowalnia on wchłanianie tłuszczów ze spożywanego pokarmu. W jelitach wiąże się z kwasami żółciowymi bogatymi w cholesterol, które wątroba wytwarza w celu wspomagania trawienia. Beta-glukan przenosi te kwasy w dół przewodu pokarmowego i hamuje proces ich ponownego wchłaniania, prowadząc w ten sposób do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie.

Płatki owsiane są też dobrym źródłem wysokiej jakości białka, głównie awenaliny, której nie ma w żadnym innym zbożu. Nie zawierają glutenu, dlatego są bezpieczne dla większości osób z nietolerancją tego rodzaju białka.

Płatki owsiane to bardzo dobre źródło wielu minerałów, witamin i unikalnych związków roślinnych. Zawarty w nich beta-glukan zapewnia liczne korzyści zdrowotne, ponieważ może wpływać na poziom cholesterolu w organizmie. Ponadto płatki owsiane są bardzo sycące i pomagają w odchudzaniu poprzez zwiększanie uczucia sytości. Warto dodać je do swojej codziennej diety. Płatki owsiane dobrze smakują z mlekiem, jako owsianka lub jeden ze składników musli, można też stosować je do wypieków, koktajli i deserów.