Wpływ stresu na poziom cholesterolu

Długotrwały stres wywiera silny wpływ na organizm, ponieważ hamuje prawidłowe procesy i wyzwala reakcje zapalne. Okazuje się, że ma wpływ nie tylko na sen oraz pracę układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Może także wywołać zaburzenia w gospodarce lipidowej organizmu.

O stresie mówi się, że jest reaktorem wyzwalającym procesy zapalne w organizmie. To jedno zdanie pokazuje, jak silny wpływ wywiera na kondycję psychofizyczną ludzi. Problemy w życiu osobistym lub zawodowym, choroba w rodzinie albo zwyczajnie zbyt duże tempo życia bądź nadmierna ilość obowiązków są w stanie osłabić barierę ochronną organizmu i wywrzeć wpływ na działanie poszczególnych układów i narządów.

Czym jest stres?

Stres to wpływ silnych emocji, które powodują nadmierne wydzielanie kortyzolu, a jednocześnie zmniejszenie wydzielania dopaminy i serotoniny. To sprawia, że pogarsza się nastrój oraz samopoczucie, a kondycja psychiczna staje się bardziej krucha.

Kortyzol sam w sobie nie jest niczym złym, dopóki organizm nie wydziela go zbyt dużo. Stres może być motywujący i mieć pozytywny wpływ na zachowanie człowieka. Pod wpływem emocji (np. w pracy w czasie prezentacji, na studiach na egzaminie) stajemy się bardziej skoncentrowani. Myślimy szybciej, błyskawicznie kojarzymy fakty, jesteśmy skupieni i gotowi do działania. Serce nam bije szybciej, pompując więcej krwi, źrenice się rozszerzają, a my jesteśmy lepszą wersją siebie. Ale jest to działanie krótkotrwałe.

Jeśli organizm jest zbyt długo narażony na stres, odciska on piętno na procesach, które w nim zachodzą. Taki stres ma negatywne działanie na organizm i może wręcz blokować człowieka przed działaniem. Działa przeciwstawnie do stresu pozytywnego, tzn. hamuje zdolność logicznego myślenia i szybkiego działania. Może paraliżować człowieka i sprawiać, że jest on niezdolny do codziennego funkcjonowania.

Objawy długotrwałego stresu

Gdy nasze życie staje się zbyt stresujące lub nieprzewidywalne, szybko widać tego efekty. Pojawiają się problemy ze snem. Śpimy płytko, a rano czujemy się bardziej zmęczeni niż wtedy, gdy kładliśmy się spać, albo cierpimy na bezsenność. Pojawiają się problemy z trawieniem jedzenia – cierpimy na nieokreślone bóle brzucha, przez które tracimy apetyt. Oprócz tego drżą nam ręce, serce kołacze, czujemy się zmęczeni i osłabieni. Możemy również cierpieć na napięciowe bóle głowy.

Odciska to też piętno na psychice. Rzeczy, które do tej pory sprawiały nam radość, nagle przestają nas cieszyć. Nie widzimy sensu w codziennych obowiązkach, rutyna zaczyna nam przeszkadzać. To znak, że powinniśmy przyjrzeć się uważniej swojemu życiu, a w trudniejszych przypadkach skorzystać z pomocy specjalisty – lekarza oraz psychologa.

problemy żołądkowe a stres

Wpływ stresu na układ pokarmowy

Długotrwały stres odbija się na pracy układu pokarmowego. Nadmierna produkcja kortyzolu oraz adrenaliny wywiera niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka, przez co ta może ulec podrażnieniom. To sprawia, że pojawiają się bóle brzucha, problemy z wypróżnieniami.

Stres a poziom glukozy we krwi

Pod wpływem nadmiernego wydzielania hormonów organizm nie radzi sobie z przetwarzaniem cukru. Często zajadamy nerwy słodyczami, przez co szybko podnosi się poziom glukozy w organizmie. A to już prosta droga nie tylko do chorób, ale także do przybrania na wadze.

Stres a poziom cholesterolu

Stres wywiera wpływ także na gospodarkę lipidową organizmu. Pod wpływem nadmiernego wydzielania kortyzolu organizm nie radzi sobie z usuwaniem „złego” cholesterolu LDL. To sprawia, że może dojść do wzrostu jego poziomu w organizmie, tym bardziej że na skutek stresu wątroba produkuje go więcej niż w normalnych warunkach. Wzrasta także poziom glukozy oraz trójglicerydów.

Z tego względu osobom, u których wyniki badań lipidogramu nie były najlepsze, zaleca się zmianę trybu życia. Dotyczy to nie tylko diety (która ma ogromne znaczenie w przypadku poziomu cholesterolu), ale również aktywności fizycznej oraz relaksu. Konieczne jest wykluczenie z codzienności czynników stresujących i przywrócenie organizmowi równowagi. Przebywanie na świeżym powietrzu, długie spacery, zdrowe jedzenie to pierwszy krok do poprawy samopoczucia i zdrowia.

Warto także zmienić otoczenie i jeśli to możliwe, wyjechać na krótkie wakacje w góry, nad morze albo zwyczajnie poza miasto. To pomaga odciąć się od stresujących bodźców, odpocząć i spokojnie zastanowić nad zmianami, jakie powinniśmy wprowadzić w życiu.

Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć po suplementy diety, pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie.

W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.