Poziom cholesterolu w organizmie uzależniony jest od kilku czynników. Od jakich i czy możemy na nie jakoś wpłynąć, by zadbać o gospodarkę lipidową?
Gospodarka lipidowa organizmu to inaczej gospodarka tłuszczowa. Tworzą ją cholesterol HDL, LDL, a także trójglicerydy. Jeśli panuje w niej równowaga, cholesterol pozytywnie wpływa na organizm, biorąc udział w produkcji hormonów płciowych, syntezy witaminy D. Wystarczy jednak, by poziom cholesterolu i trójglicerydów wzrósł w organizmie, a procesy te zostają zaburzone, wzrasta również ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.
Od czego zależy poziom cholesterolu?
Poziom cholesterolu w organizmie uzależniony jest od czynników indywidualnych – genetycznych, a także tych, które są związane z trybem życia. Zdrowa dieta, w której ważne miejsce zajmują warzywa i owoce, a także chude mięsa, ryby i tłuszcze pochodzenia roślinnego, jest w stanie pozytywnie wpływać na gospodarkę lipidową organizmu, utrzymując właściwy poziom cholesterolu całkowitego.
Prowadzenie takiego trybu życia ma też dodatkowy plus, ponieważ bardzo wzmacnia serce i naczynia krwionośne. W ten sposób stanowi naturalną profilaktykę chorób cywilizacyjnych, które stanowią duży problem XXI wieku. Nie bez powodu mieszkańcy regionu basenu Morza Śródziemnomorskiego rzadziej zapadają na choroby sercowo-naczyniowego. Ich dieta w dużej mierze składa się z tłuszczu roślinnego, owoców morza, ryb, warzyw i owoców, stanowiąc przeciwieństwo tzw. diety zachodniej, będącej przyczyną wielu schorzeń.
Co jeść, by mieć właściwy poziom cholesterolu?
Warto wziąć przykład z mieszkańców krajów śródziemnomorskich i wykluczyć z diety produkty wysokoprzetworzone. Fast foody, dania typu instant, tłuste sosy, mięsa, kiełbasy, wędliny, wyroby cukiernicze, słodkie koktajle, alkohol to produkty, które nie wpływają pozytywnie na poziom cholesterolu w organizmie – ani w ogóle na kondycję organizmu.
Warto za to zamienić tłuszcze odzwierzęce na roślinne (masło na margarynę roślinną lub oliwę z oliwek), tłuste mięsa na chude, bułki pszenne na chleb pełnoziarnisty, gotowe słodycze na domowe słodkości. Włączając je do diety, a także jedząc jak najwięcej sezonowych warzyw i owoców, pestek, orzechów, można poprawić swoją przemianę materii, oczyścić organizm ze szkodliwych złogów pokarmowych, wspomóc naturalną odporność organizmu, pracę serca i mózgu.
Cholesterol a aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia to jeden ze sprzymierzeńców wysokiego cholesterolu. Długie godziny spędzane przed ekranem monitora nie tylko obciążają wzrok i kręgosłup, ale także negatywnie oddziałują na procesy trawienne oraz gospodarkę lipidową. Aby usprawnić trawienie pokarmów i usuwanie z organizmu złogów, należy się ruszać.
Człowiek jest istotą fizyczną i ruch jest niezbędny do właściwego samopoczucia i dobrej pracy całego organizmu. Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO, wystarczy 30 minut aktywności fizycznej dziennie, by wesprzeć kondycję zdrowotną organizmu, zadbać o właściwą wydolność, dotlenić komórki i wspomóc metabolizm.
Oprócz aktywności można sięgnąć także po suplementy diety, które wspierają przemianę materii i pomagają utrzymać właściwy poziom cholesterolu. Berimal Metabolizm to suplement diety, który utrzymuje właściwy poziom cholesterolu i glukozy oraz masy ciała.
Cholesterol a geny
Ale zbilansowana dieta i ruch to nie jedyne czynniki, które wpływają na poziom cholesterolu. Istotną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne – zdarzają się przypadki, gdy osoby, które prowadzą zrównoważony tryb życia, uprawiają sport oraz zdrowo się odżywiają, mają podwyższony cholesterol. W takiej sytuacji mogą odpowiadać za to czynniki genetyczne.
Jeśli w rodzinie występowały problemy sercowo-naczyniowe, a przypadki zachorowań na różne schorzenia były nawet dość częste, istnieje ryzyko, że i u nas się one pojawią. Warto jednak zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić, a dbanie o zdrową dietę i zbilansowany sposób żywienia jest jednym z głównych czynników, które mogą pomóc nam wyeliminować takie sytuacje.