Cholesterol to woskowata substancja wytwarzana przez organizm, którą dostarczamy mu również z pożywieniem. Jeden z jego rodzajów – lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), zwane złym cholesterolem – odkładają się wewnątrz naczyń krwionośnych i mogą ograniczać przepływ krwi. Lipoproteiny o wysokiej gęstości – HDL („dobry cholesterol”) – pomagają w pozbyciu się z organizmu cząsteczek LDL.
Sweetened drinks can worsen cholesterol results over time
Jedno z nowszych badań wykazało, że częste – zwłaszcza codzienne – sięganie po napoje słodzone z czasem może podnosić ryzyko nieprawidłowego poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi2. Regularne picie słodkich napojów może również prowadzić do nadwagi. Najlepiej zastąpić je niegazowaną wodą, a raz na jakiś czas – świeżo wyciskanym sokiem z owoców, bez dodatku cukru.
Can drinking alcohol affect cholesterol levels?
Wpływ alkoholu na zdrowie zależy od tego, co, jak często i w jakich ilościach pijemy. Czy piwo podnosi cholesterol? Choć nie zawiera tłuszczów, znajdują się w nim węglowodany i alkohol. Napoje wysokoprocentowe, takie jak wódka, również nie zawierają cholesterolu. Jednak drinki i słodkie koktajle mogą wpływać na poziom lipidów we krwi z powodu zawartości cukru. Istnieją dowody na to, że jego wysokie spożycie może zwiększać stężenie triglicerydów i cholesterolu we krwi3. Czerwone wino wydaje się mieć najlepszą reputację ze wszystkich napojów alkoholowych, głównie ze względu na zawartość sterolu roślinnego znanego jako resweratrol. Według niektórych badań może on pomagać zmniejszać stany zapalne i przyczyniać się do podwyższania poziomu „dobrego cholesterolu” we krwi4. Te pozytywne skutki są jednak krótkotrwałe, potrzebne są też dalsze badania, by potwierdzić te efekty.
Ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu we krwi przynajmniej raz w roku. Wiele osób, których dotyczy problem podwyższonego stężenia tej substancji, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie robi nic, by to zmienić. Na taki stan rzeczy znacząco wpływa spożycie cukru, w tym sięganie po słodzone napoje i alkohol. Jeśli nie jesteś w stanie się bez nich obejść, pij je z umiarem, nie częściej niż raz w tygodniu. Dodatkowo stosuj zdrową dietę: jedz więcej ryb, a mniej czerwonego mięsa, ogranicz węglowodany i używaj olejów roślinnych zamiast tłuszczu zwierzęcego. Zapewnij też sobie regularny ruch i ćwiczenia, a także staraj się utrzymywać prawidłową masę ciała. Przyniesie to korzyści nie tylko dla gospodarki lipidowej organizmu, ale również dla funkcjonowania wszystkich jego układów.
1https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C82440%2Ceksperci-prawie-20-mln-polakow-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu.html
2https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.119.014083
3https://www.efsa.europa.eu/fr/efsajournal/pub/1462
4https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882663/