Hipercholesterolemia to schorzenie, w którym poziom cholesterolu w organizmie jest zbyt wysoki. Taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn, najczęściej jednak jest efektem nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej.
Hipercholesterolemia to schorzenie, które nazywane jest chorobą wysokiego cholesterolu. Mówi się o niej, gdy poziom cholesterolu w organizmie jest zbyt wysoki, a lipidogram wskazuje, że normy dla cholesterolu całkowitego oraz poszczególnych jego frakcji zostały przekroczone.
Taki stan rzeczy może wynikać z wielu przyczyn, m.in. nieodpowiedniego trybu życia, zbyt dużego udziału tłuszczów zwierzęcych w diecie, zbyt małej aktywności fizycznej, stosowania używek. Do wystąpienia hipercholesterolemii mogą przyczyniać się także geny.
Przyczyny wysokiego cholesterolu
Cholesterol to ważny związek chemiczny, który pełni w organizmie istotne funkcje – jeśli dbamy o to, by jego poziom był właściwy. Nieodpowiedni jest zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom cholesterolu, jednak to ten pierwszy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Wysoki poziom cholesterolu to choroba, na którą cierpi więcej niż połowa społeczeństwa. W dużej mierze wynika ona z niewłaściwych nawyków żywieniowych. Jajecznica smażona na maśle z boczkiem, tosty z żółtym serem, kotlety smażone w głębokim tłuszczu podane z ziemniakami ze skwarkami, a na kolację pizza albo bułka pszenna z salami i majonezem – to prosty przepis na to, jak w krótkim czasie doprowadzić do podwyższonego poziomu cholesterolu w organizmie.
Cholesterol w większości jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Produkty bogate w tłuszcze odzwierzęce (takie jak nabiał, tłuste mięso, wędliny, kiełbasy, pasztety), ale też tłuszcze utwardzone typu trans znajdujące się w gotowych wyrobach cukierniczych, słodkich i słonych przekąskach czy daniach typu instant, mogą podnosić poziom cholesterolu i przyczyniać się do występowania zaburzeń w gospodarce lipidowej organizmu.
Jak rozpoznać wysoki poziom cholesterolu?
Problem z wysokim poziomem cholesterolu polega na tym, że objawy pojawiają się najczęściej dopiero wtedy, gdy poziom TC jest już przekroczony w organizmie. Początkowo wysoki cholesterol nie daje żadnych objawów, a już czyni szkody w organizmie – dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową dietę i aktywność fizyczną.
Dopiero z czasem organizm zaczyna dawać różne sygnały, które świadczą o tym, że dzieje się coś niedobrego. Należą do nich m.in. żółte zgrubienia pojawiające się na skórze w okolicach powiek, łokci, kończyn, uczucie zmęczenia nóg. Wzrasta także ryzyko rozwoju chorób serca i układu krążenia.
O hipercholesterolemii najczęściej dowiadujemy się po wykonaniu badania profilu lipidowego. Gdy lekarz po przestudiowaniu wyników badań stwierdza, że nie są one prawidłowe, najczęściej przeprowadza dokładny wywiad rodzinny oraz zleca zmianę trybu życia. Czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę, a choroby sercowo-naczyniowe często są dziedziczne. Można jednak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, dbając o siebie i swoje zdrowie.
Jak zdiagnozować hipercholesterolemię?
Aby przekonać się, czy nasz poziom cholesterolu jest właściwy, należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu (internisty lub lekarza rodzinnego) i wykonać lipidogram. To badanie, które polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej i oddaniu jej do laboratorium. Wynik wskazuje jasno, jaki jest poziom cholesterolu w osoczu, a także poszczególnych jego frakcji (cholesterolu HDL, LDL oraz trójglicerydów).
W zależności od tego, co wskaże profil lipidowy, lekarz zleca odpowiednie postępowanie. Najczęściej konieczne jest wyeliminowanie niezdrowych produktów z diety, wzbogacenie jej o tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz regularne uprawianie sportu. Dieta pozwala zmniejszyć udział złego cholesterolu LDL we krwi, a ruch ułatwia jego usuwanie z organizmu. Często pierwsze pozytywne efekty takiego trybu życia są widoczne w badaniach już po 3 miesiącach zmiany nawyków żywieniowych i ruchowych.
W utrzymaniu równowagi w gospodarce tłuszczowej mogą pomóc również suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom. Wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom masy ciała.