Wysoki poziom cholesterolu wymaga zmian w diecie i trybie życia. Aby utrzymać właściwy poziom cholesterolu, należy stosować zbilansowaną i zrównoważoną dietę, uprawiać sport i… pić napary ziołowe. Jakie zioła mogą okazać się pomocne w walce z wysokim cholesterolem?
Zaburzenia gospodarki lipidowej dotykają coraz więcej osób. W większości wynikają z niewłaściwego trybu życia, sięgania po wysokoprzetworzoną żywność oraz z braku ruchu. Choroby cywilizacyjne są ogromnym problemem zachodnich społeczeństw, które żyją szybko, w dużym stresie i z tego względu często nie odżywiają się odpowiednio. Słodkie i słone przekąski, gotowe dania, kanapowe spędzanie weekendów – to tylko niektóre z grzechów, na które często sobie pozwalamy, wynagradzając się w ten sposób za ciężką pracę lub nadmiar obowiązków. I choć jeden weekend spędzony w domu na kanapie nam nie zaszkodzi, to już kilka bądź kilkanaście takich weekendów z pewnością nie pomogą nam w utrzymaniu dobrej formy fizycznej i kondycji zdrowotnej.
O problemach z cholesterolem najczęściej dowiadujemy się przypadkowo, w trakcie rutynowych badań. Mogą one budzić zdziwienie, bo myśl o tym, że nie dbamy o siebie tak, jak powinniśmy, zazwyczaj nie mieści nam się w głowie. Przecież odżywiamy się „w miarę zdrowo”, od czasu do czasu pozwalając sobie na słodycze, fast foody, ulubione mięsne dania. Niestety, często nie dostrzegamy tego, jak duży jest udział tłuszczów pochodzenia zwierzęcego w naszej diecie. Zaburzenia gospodarki lipidowej nie są już domeną seniorów i dotykają coraz młodszych ludzi. Z tego względu warto nie tylko zdrowo się odżywiać, ale też regularnie badać, by w porę zauważyć problemy zdrowotne.
Jak utrzymać właściwy poziom cholesterolu?
Aby utrzymać właściwy poziom cholesterolu, w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym, co właściwie znajduje się w naszej diecie – i w jakich ilościach. Jajecznica na maśle na śniadanie albo croissanty z marketu z kremem czekoladowym, schabowy na obiad i tosty z żółtym serem na kolację – te wszystkie dania spożywane w nadmiarze mogą negatywnie odbić się na naszej gospodarce lipidowej i doprowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu.
Zmiana diety na bogatą w kwasy omega, zdrowe tłuszcze roślinne oraz warzywa i owoce jest więc jednym z kluczowych czynników wpływających na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu. Innym, nie mniej ważnym elementem walki z wysokim cholesterolem jest zwiększenie aktywności fizycznej. Regularny ruch pobudza metabolizm i sprzyja usuwaniu z organizmu szkodliwych frakcji cholesterolu, a zatem może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego.
Zioła na cholesterol
Tym, co może okazać się pomocne w walce z wysokim cholesterolem, są również zioła. Ostropest plamisty, pokrzywa, babka płesznik, czarnuszka siewna, mniszek lekarski czy choćby zielona herbata – jest wiele różnego rodzaju ziół, które mogą pomóc oczyścić organizm, usunąć z niego toksyny i usprawnić funkcjonowanie gospodarki lipidowej.
1. Ostropest plamisty
Ostropest plamisty to roślina, która rośnie dziko na łąkach w Polsce. Ma charakterystyczne, ostre, kłujące liście oraz fioletowe kwiaty. Mimo że powszechnie uważa się ją za chwast, to ma ona szereg właściwości prozdrowotnych, dzięki którym jest bardzo cenna.
Nasiona ostropestu zawierają sylimarynę, która działa oczyszczająco i odtruwająco na układ trawienny, a dodatkowo są bogate w sterole roślinne. Dzięki temu pomagają zachować równowagę w gospodarce tłuszczowej i sprzyjają normowaniu poziomu cholesterolu.
Napar z ostropestu jest jednym ze znanych sposobów pomagających obniżyć poziom cholesterolu całkowitego w organizmie, a także cholesterolu LDL znanego jako „zły cholesterol”. Aby go przyrządzić, wystarczy 2 łyżki ostropestu zalać wrzącą wodą i odstawić do wystudzenia. Taki napój warto pić regularnie.
2. Zielona herbata
Zielona herbata to wspaniała roślina, której właściwości chyba należycie nie doceniamy. Nie tylko może działać wyciszająco na organizm, ale przede wszystkim oczyszcza go z toksyn. Właściwości antyoksydacyjne zielonej herbaty są naprawdę duże, ponieważ jej liście zawierają duże ilości polifenoli. Pomagają one usunąć z organizmu frakcje złego cholesterolu LDL i zwalczyć wolne rodniki. Z tego względu ekstrakty z zielonej herbaty znajdziemy również w suplementach diety pomagających obniżyć poziom cholesterolu. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z zielonej herbaty, które wspierają metabolizm tłuszczów i pomagają zachować właściwy poziom cholesterolu.
W przypadku zielonej herbaty ważny jest rytuał parzenia. Im dłużej będziemy parzyć liście (koniecznie herbatę liściastą, a nie w torebkach), tym napój będzie silniejszy i bardziej gorzki w smaku. Długie parzenie sprawia, że herbata działa wyciszająco na układ nerwowy, może więc przynieść ulgę i ukojenie po cięższym dniu.
3. Pokrzywa
Pokrzywa to cudowna roślina, która jest powszechnie dostępna w Polsce. Liście pokrzywy zawierają wiele witamin i minerałów, wykazują pozytywny wpływ na cały organizm. Pokrzywa jest najbardziej znana ze swoich właściwości moczopędnych, ale jej działanie jest dużo szersze – wzmacnia włosy, skórę i paznokcie, stymuluje procesy trawienne, działa oczyszczająco na organizm.
Napar z pokrzywy może także pomóc utrzymać właściwy poziom cholesterolu w organizmie. Warto zastąpić nim np. kawę, zwłaszcza mieloną, która nieodpowiednio parzona może podnosić poziom cholesterolu we krwi. Pokrzywa, dzięki swoim właściwościom moczopędnym i oczyszczającym, sprzyja wydalaniu z organizmu frakcji złego cholesterolu, dzięki czemu może regulować poziom cholesterolu całkowitego.
Podsumowując, zioła mogą okazać się pomocne w walce z wysokim poziomem cholesterolu. Warto włączyć je do diety, by uregulować gospodarkę tłuszczową i utrzymać właściwy poziom cholesterolu całkowitego.