Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie to znak, że czas intensywniej zadbać o dietę. Konieczne jest dokonanie zmiany nawyków żywieniowych, które mogą nie tylko obniżyć poziom cholesterolu, ale również pomóc go kontrolować.
Słodka chałka do porannej kawy, drożdżówka na drugie śniadanie, a może czekoladka na poprawę samopoczucia w słotny, zimny dzień? Lubimy słodycze i chętnie po nie sięgamy, by poprawić sobie w ten sposób samopoczucie i nastrój. Ich nadmiar w diecie szkodzi – to prawda powszechnie znana. Może przyczynić się nie tylko do pojawienia się próchnicy, ale również podniesienia poziomu cukru we krwi i nabrania dodatkowych kilogramów. Warto jednak zdać sobie sprawę, że słodycze mocniej oddziałują na organizm, przyczyniając się również do zaburzenia gospodarki tłuszczowej, a w konsekwencji podniesienia poziomu cholesterolu.
Skutki nadmiernego sięgania po słodkości
Zbyt częste sięganie po słodkie przekąski może stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Nadmiar cukru w diecie prowadzi do intensywnych skoków insuliny, która przyczynia się do magazynowania tłuszczów w organizmie. To sprawia, że wzrasta poziom tkanki tłuszczowej i masy ciała, co w przyszłości może stać się przyczyną schorzeń układu krążenia, sercowo-naczyniowego, a także kostno-stawowego.
Jakie słodycze podnoszą poziom cholesterolu?
Nie oznacza to jednak, że wszystkie słodycze w ten sam negatywny sposób oddziałują na organizm. Należy wystrzegać się tych przekąsek, które zawierają tłuszcze typu trans, czyli gotowych paczkowanych ciastek, batonów, czekolad, wyrobów cukierniczych, pączków. Producenci powinni oznaczać, jakie tłuszcze znajdują się w ich produktach, ale nie zawsze to robią. Na skutek takiego działania konsumenci nie mają świadomości, że kupując ulubione czekoladowe ciasteczka, mogą sami sobie szkodzić.
Dodatkowo gotowe wyroby cukiernicze, czekoladki i batoniki zawierają bardzo dużo cukru, który w składach produktów może być ukryty pod różnymi nazwami. Cukier nie tylko prowadzi do opisanych wcześniej wyrzutów insuliny, ale również hamuje pracę enzymów, które rozkładają poziom trójglicerydów. W efekcie takie czekoladowe ciasteczka czy czekoladki są jak tykająca bomba – dostarczają tłuszczów typu trans, które odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych oraz cukru, który hamuje pracę enzymu rozkładającego te tłuszcze. A to prosta droga do zaburzenia poziomu cholesterolu w organizmie i wzrostu poziomu LDL, złego cholesterolu we krwi, a także trójglicerydów.
Czy każde słodycze są złe?
Kupując słodkie przekąski, warto zwracać uwagę na skład produktu. Krótki, prosty i czytelny oznacza, że dany produkt jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem niż pączek czy wyrób czekoladopodobny. Lepiej zatem kupić dobrej jakości batonik zbożowy, zawierający płatki owsiane, orzechy, bakalie, miód niż batonik czekoladowy. To prosty wybór żywieniowy, który może nie tylko ograniczyć liczbę spożywanych kalorii i cukru, ale także wpłynąć na gospodarkę tłuszczową organizmu.
Najlepszym wyborem natomiast są… domowe słodycze. Przygotowując je w domu, wiemy, jakich produktów używamy do pieczenia i znamy doskonale zawartość ciasta czy batoników. Wykonanie samemu zdrowego deseru czy ciasta nie jest pracochłonne, wystarczy tylko poszukać inspiracji.
Domowa granola z płatków owsianych, miodu, żurawiny, orzechów i płatków migdałowych upieczona w blaszce i pokrojona na prostokąty może stać się doskonałą alternatywą zbożowych batonów słabej jakości. Jagielnik – ciasto z kaszy jaglanej, daktyli, orzechów i migdałów – może wspaniale zastąpić kupiony w cukierni sernik. Dostarcza słodyczy, ale jednocześnie wielu zdrowych witamin zawartych w poszczególnych produktach (m.in. witamin z grupy B) oraz zdrowych tłuszczy pochodzenia roślinnego, które znajdują się w orzechach.
Domowe desery mogą pomóc nam ograniczyć kupowanie gotowych słodkości. Osoby, które mają nawyk sięgania po coś słodkiego do kawy albo na podwieczorek, często nie potrafią całkiem wyeliminować słodyczy. Po pewnym czasie sięgają po nie ponownie, bo sprawia im to przyjemność. Przygotowywanie w domu własnych słodkości może pomóc stopniowo redukować cukier w diecie, a jednocześnie dokonywać bardziej świadomych wyborów żywieniowych. To wpływa także na kondycję zdrowotną, masę ciała oraz pomaga utrzymać dobry poziom cholesterolu.
Aby zadbać o gospodarkę tłuszczową, można sięgnąć również po suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom wspiera metabolizm lipidów i węglowodanów oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom masy ciała.