Poziom cholesterolu odgrywa ważną rolę w organizmie, regulując wiele zachodzących w nim procesów. Aby gospodarka lipidowa funkcjonowała prawidłowo, powinna panować w niej równowaga. Co może spowodować zaburzony poziom cholesterolu i jaki cholesterol jest niebezpieczny?
Cholesterol to wskaźnik, który wiele mówi na temat kondycji organizmu. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego, a także poszczególnych jego frakcji, bierze udział w produkcji hormonów płciowych, hormonów nadnerczy, komórek, a także syntezie witaminy D3 wspierającej naturalną odporność organizmu.
Cholesterol to tłuszcz, związek chemiczny, który w większości jest dostarczany do organizmu z zewnątrz, wraz z pożywieniem. Jest on też częściowo produkowany przez organizm człowieka. W 60 procent synteza cholesterolu odbywa się w wątrobie, a oprócz niej w jelitach i skórze.
Cholesterol dzieli się na cholesterol HDL, nazywany dobrym cholesterolem, oraz cholesterol LDL, nazywany złym cholesterolem. To rozróżnienie jest ważne, ponieważ aby organizm funkcjonował prawidłowo, konieczna jest równowaga w poziomie poszczególnych frakcji cholesterolu.
Jeśli w gospodarce tłuszczowej panuje balans, negatywne frakcje cholesterolu LDL są na bieżąco usuwane z organizmu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości procesy te mogą ulec zaburzeniom, co może spowodować odkładanie się złego cholesterolu LDL w ścianach naczyń krwionośnych. Jest to niebezpieczne, ponieważ prowadzi do rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych.
Jak sprawdzić poziom cholesterolu?
Aby przekonać się, czy poziom cholesterolu całkowitego w organizmie nie przekracza zalecanych norm, należy wykonać lipidogram. Jest to badanie, które wykonuje się w laboratorium z surowicy krwi. Pozwala ono określić nie tylko poziom cholesterolu całkowitego, ale też poszczególnych jego frakcji.
Takie badanie można wykonać zarówno w placówkach prywatnych, jak i na NFZ, po wystawieniu skierowania przez lekarza. Po 40. roku życia warto wykonywać je przynajmniej raz do roku, by kontrolować poziom cholesterolu i w porę wyłapać ewentualne nieprawidłowości.
Jakie są normy cholesterolu?
Wyniki badań lipidogramu mogą wiele powiedzieć na temat kondycji gospodarki lipidowej organizmu. Prawidłowe wyniki kształtują się na następującym poziomie:
- norma całkowita to 200 mg/dl,
- trójglicerydy – stężenie nie powinno przekraczać 150 mg/dl,
- HDL, czyli dobry cholesterol – stężenie powinno być wyższe niż 40 mg/dl,
- LDL, czyli zły cholesterol – stężenie powinno być niższe niż 116 mg/dl.
Niewłaściwe i potencjalnie niebezpieczne mogą być wszystkie wyniki, które nie mieszczą się w wyżej opisanych normach. Świadczą one o zaburzeniach gospodarki lipidowej i konieczności zmiany trybu życia.
Co robić po wykonaniu lipidogramu?
Po wykonaniu badania należy zapisać się na wizytę do lekarza rodzinnego lub internisty, który oceni wyniki badań i zaleci odpowiednie postępowanie. Zazwyczaj zalecana jest zmiana trybu życia. Wprowadzenie zdrowego i zbilansowanego sposobu odżywiania, a także regularnej aktywności fizycznej pomaga trzymać w ryzach gospodarkę tłuszczową i zapobiec negatywnym skutkom podwyższonego poziomu cholesterolu.
Bardzo ważne jest, by zmienić nawyki żywieniowe jak najszybciej – i zrobić to na stałe. Tutaj nie pomoże żadna dieta stosowana przez dwa tygodnie czy miesiąc. Trzeba trwale wykluczyć pewne grupy produktów, a wprowadzić do jadłospisu inne. Konieczne jest przede wszystkim zrezygnowanie z wszelkich tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, fast foodów, wysoko przetworzonych i konserwowanych dań, a także alkoholu, tytoniu, niefiltrowanej kawy czy słodyczy. Negatywnie oddziałują one na stan gospodarki tłuszczowej organizmu.
Aby zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu, warto sięgnąć także po suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B (B6 i B12) i chrom. Wspiera metabolizm lipidów i węglowodanów oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom masy ciała.