Aby utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego we krwi, trzeba stosować zasady zbilansowanej diety. Jakie produkty mają zdolność obniżania cholesterolu?
Prawidłowy poziom cholesterolu we krwi to jeden z gwarantów dobrego zdrowia i samopoczucia. Wystarczą niewielkie zaburzenia gospodarki lipidowej, by pogorszyła się kondycja zdrowotna. Nie dochodzi do tego nagle – na wysoki cholesterol najczęściej składają się lata nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Mogą one wynikać z niewiedzy lub nieodpowiedniego trybu życia i przyczyniać się do wystąpienia wielu schorzeń.
Dlaczego wysoki cholesterol jest groźny?
Zaburzona gospodarka lipidowa i niewłaściwe stężenie trójglicerydów, cholesterolu HDL oraz LDL mogą obciążyć układ krążenia. To z kolei może przyczynić się do rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych i powstawania tzw. blaszki miażdżycowej. Z tego względu należy regularnie kontrolować poziom cholesterolu oraz przestrzegać zasad zdrowej diety.
Jak uregulować poziom cholesterolu?
Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy wykluczyć z diety produkty, które zawierają dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, cukrów prostych oraz węglowodanów. W zamian za to warto włączyć tłuszcze pochodzenia roślinnego, kwasy z grupy omega, rośliny strączkowe pełne błonnika oraz pełnowartościowego białka, produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Dlaczego jest to takie istotne?
Organizm funkcjonuje jako zespół naczyń połączonych. Dostarczając mu pełnowartościowych składników, sprawiamy, że wszystkie układy funkcjonują prawidłowo. Błonnik zawarty w roślinach strączkowych, płatkach owsianych, owocach czy warzywach jest naturalną miotełką dla jelit, która ułatwia usuwanie złogów z organizmu. Dzięki temu usprawnia metabolizm i przyczynia się do lepszej pracy jelit. Tłuszcze pochodzenia roślinnego wspomagają pracę komórek i zwiększają przyswajanie witamin i mikroelementów. Kwasy omega-3 i omega-6 to z kolei naturalne paliwo dla serca, które reguluje jego prawidłową pracę i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu.
Jak obniżyć poziom cholesterolu?
Aby obniżyć cholesterol, warto włączyć do diety zarówno produkty z błonnikiem, które usprawnią metabolizm, jak i sezonowe warzywa i owoce zawierające polifenole oraz przeciwutleniacze. Dieta sprzyjająca zmniejszeniu poziomu cholesterolu całkowitego powinna zatem zawierać:
- zdrowe tłuszcze, np. olej lniany, który stanowi doskonałe źródło antyoksydantów, zwalcza wolne rodniki i obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi,
- kwasy z grupy omega zawarte w rybach czy owocach morza, które wzmacniają pracę serca,
- sezonowe owoce pełne witamin oraz mikroelementów, które zawierają dużo polifenoli mających zdolność obniżania poziomu „złego” cholesterolu, tj. porzeczki, maliny, borówki, jagody, banany, aronie, jabłka, wiśnie, morele, winogrona,
- sezonowe warzywa, głównie bakłażan, marchew, ziemniaki,
- wodę mineralną.
Z czego warto zrezygnować?
Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy wyeliminować z diety tłuste mięsa i wędliny oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak masło czy smalec. Wydaje się, że nie spożywamy ich dużo, ale jeśli zgłębimy temat, to okazuje się, że tłuszcze pochodzenia zwierzęcego znajdują się w wielu produktach, np. w parówkach, kiełbasach, boczku, salami, pasztetach, podrobach, mięsach, karkówce, golonce.
Oprócz tego zaleca się niespożywanie gotowych wyrobów cukierniczych, ponieważ mogą zawierać tłuszcze typu trans, które przyczyniają się do zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu. Czekoladę, paczkowane ciastka, słodkiego batonika, pączka czy drożdżówkę zjedzone szybko w przerwie na lunch lepiej i zdrowiej zastąpić domowymi słodyczami, np. ciastami z kaszy jaglanej, ciastkami owsianymi czy tradycyjną, domową szarlotką.
Nie zaleca się także spożywania napojów gazowanych, słodkich nektarów, alkoholu oraz kawy mielonej (chyba że parzoną przez papierowy filtr). Mogą one podwyższać poziom cholesterolu oraz glukozy, dodatkowo sprzyjają próchnicy i nadmiernemu przybieraniu na wadze. Najlepszym źródłem płynów jest woda, która nie tylko nawadnia organizm, ale także zapewnia właściwą pracę nerek.
Ruch to zdrowie
Do utrzymania cholesterolu w ryzach konieczna jest również aktywność fizyczna. Pozwala ona nie tylko usprawnić metabolizm i zachować właściwą wagę, ale również skuteczniej wydalić z organizmu resztki pokarmowe i złogi, dzięki czemu nie będą odkładać się w organizmie.
Ruch też skutecznie wzmacnia układ immunologiczny. Jeśli odbywa się na świeżym powietrzu, organizm otrzymuje odpowiednią dawkę witaminy D, która usprawnia barierę ochronną organizmu, zwiększając odporność. Oprócz tego komórki są dotlenione, więc lepiej pracują, co przekłada się na większą energię i wyższą wydajność organizmu.
Aby więc obniżyć poziom cholesterolu, trzeba spojrzeć na swój tryb życia całościowo i zmienić go na wielu obszarach. Konieczne jest zadbanie o właściwy balans między pracą a wypoczynkiem, regularne uprawianie aktywności fizycznej i zdrowe odżywianie. Dobrze jest zacząć od prostych kroków: pić wodę, codziennie się ruszać (choćby w okolicy domu), wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, zrezygnować ze słodyczy. Te drobne nawyki mogą stać się krokami milowymi w drodze do zdrowia.
W utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu mogą pomóc także suplementy diety. Berimal Metabolizm zawiera ekstrakty z bergamoty, zielonej herbaty, witaminy z grupy B i chrom, dzięki czemu wspiera metabolizm lipidów, węglowodanów i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu.