Czy podwyższony poziom cholesterolu daje objawy?

Czy podwyższony poziom cholesterolu daje objawy?

Badanie krwi to jedyny sposób, by kontrolować, czy poziom cholesterolu mieści się w normie. Czy istnieją jednak szczególne objawy, które powinny nas skłonić do sprawdzenia stężenia tej substancji w organizmie?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to woskowata, tłusta substancja produkowana przez wątrobę i dostarczana organizmowi z jedzeniem. W odpowiedniej ilości jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu: bierze udział w tworzeniu błon komórkowych, witaminy D i niektórych hormonów. Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego nie może samodzielnie przemieszczać się po organizmie. Przez krwiobieg transportują go cząsteczki zwane lipoproteinami, które występują w dwóch rodzajach. Te o niskiej gęstości (LDL) są również znane jako „zły cholesterol”, ponieważ ich nadmiar może gromadzić się w ścianach naczyń krwionośnych i tworzyć złogi tłuszczowe, które utrudnią przepływ krwi. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z kolei lipoproteiny o dużej gęstości (HDL), często nazywane „dobrym cholesterolem”, pomagają przywracać prawidłową liczbę cząsteczek LDL.

Jakie są objawy wysokiego cholesterolu?

Wysoki poziom cholesterolu zazwyczaj nie daje objawów. Zwykle nie pojawiają się żadne oznaki, dopóki nie utworzą się złogi w naczyniach krwionośnych. Wczesne symptomy takiego stanu rzeczy mogą obejmować uczucie dyskomfortu w nogach i stopach, skurcze, zmęczenie i ból nóg podczas aktywności. Wraz z postępem problemu objawy wysokiego cholesterolu pojawiają się częściej, również w czasie odpoczynku. Jednym z późniejszych, które mogą wystąpić z powodu zmniejszonego przepływu krwi przez tętnice zaopatrujące serce w krew, jest ból w klatce piersiowej. O zaburzeniach gospodarki lipidowej organizmu mogą też świadczyć żółte grudki tworzące się przeważnie w okolicach oczu. Te zmiany to tłuszcz gromadzący się pod wierzchnią warstwą skóry.

Jednak żaden z tych objawów nie wskazuje jednoznacznie na podwyższony poziom cholesterolu. Jedyny sposób na upewnienie się, czy taki problem występuje, to wykonanie badania krwi zwanego panelem lipidowym. Jego wyniki pokazują ilość cholesterolu całkowitego, cząsteczek LDL i HDL oraz triglicerydów. Badanie wykonuje się na czczo. Po 20. roku życia panel lipidowy warto powtarzać co 4 do 6 lat. Lekarz może jednak zalecić częstsze sprawdzanie poziomu cholesterolu we krwi – m.in. osobom z wysokim ciśnieniem tętniczym, z nadwagą i palącym papierosy.

Ponieważ wysokie stężenie cholesterolu we krwi nie daje żadnych objawów we wczesnych stadiach, ważne jest, by dokonywać dobrych wyborów dotyczących stylu życia. Należy unikać tłustego jedzenia i alkoholu, a wybierać warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. W razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem, warto wspomóc się suplementem diety, takim jak Berimal. Eksperci zalecają też, by ćwiczyć przez większość dni w tygodniu przez co najmniej 30 minut.