5 faktów o statynach, które warto znać

Cholesterol – podobna do tłuszczu woskowata substancja – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i znajduje się we wszystkich jego komórkach. Jednak nadmiar cholesterolu może powodować odkładanie się złogów w ścianach naczyń krwionośnych, co z czasem ogranicza przepływ krwi. Leki zwane statynami mają za zadanie pomóc w regulacji gospodarki lipidowej. Przedstawiamy kilka faktów o statynach.

1. Dostępne są różne rodzaje statyn

Statyny to klasa leków wydawanych na receptę. Dostępne są różne ich rodzaje, ale wszystkie mają podobny mechanizm działania: blokują enzym, którego organizm używa do wytwarzania cholesterolu w wątrobie. To ten organ, wraz z innymi komórkami ciała, produkuje większość cholesterolu krążącego we krwi. Z założenia wszystkie statyny są równie skuteczne, ale jeden lek może działać na daną osobę lepiej niż inny. Dlatego niezbędne może się okazać wypróbowanie kilku rodzajów statyn, zanim znajdzie się najskuteczniejsze rozwiązanie.

2. Statyny wpływają nie tylko na cholesterol

Większość statyn pomaga skutecznie obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, czyli lipoprotein o niskiej gęstości. Wpływają również korzystnie na wyściółkę naczyń krwionośnych, co ma znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu – między innymi może pomóc w osiągnięciu prawidłowego ciśnienia tętniczego.

3. W czasie terapii statynami można stosować suplementy diety

Czy statyny to jedyna odpowiedź na pytanie, czym zbić cholesterol? Leczenie można uzupełnić suplementem diety, najlepiej zawierającym wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego. Takim preparatem jest Berimal, polecany w celu utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu. W zdecydowanej większości przypadków jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, ale jego przyjmowanie w trakcie terapii statynami należy zawsze skonsultować z lekarzem.

4. Statyny powinno się zażywać wieczorem

Ponieważ cholesterol produkowany jest głównie w nocy, leki najlepiej przyjmować przed snem. Zjedzenie kolacji nie wpływa na efekt terapeutyczny.

5. Statyny najczęściej przyjmuje się przez całe życie

Poziom cholesterolu we krwi zmniejsza się już po kilku tygodniach terapii statynami. Zaprzestanie przyjmowania leków może jednak doprowadzić do powrotu wcześniejszych wartości. W zahamowaniu tego procesu pomaga przejście na zdrowy styl życia, czyli stosowanie zbilansowanej diety, zadbanie o prawidłową masę ciała, zwiększenie aktywności fizycznej i rzucenie palenia.