3 nietypowe objawy wysokiego cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu do pewnego momentu nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Jeśli już wystąpią jakieś symptomy zaburzeń gospodarki lipidowej, mogą być mylące. Jak je rozpoznać?

Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy wywoła zmiany w układzie krążenia – dlatego jest tak niebezpieczny. Przez długi czas można nie mieć pojęcia, że zły tryb życia i sposób odżywiania doprowadziły do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Na skutek zbyt dużej ilości tłuszczy trans w naczyniach odkładają się szkodliwe frakcje cholesterolu LDL, co może wywołać schorzenia układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.

Istnieją jednak pewne symptomy podwyższonego poziomu cholesterolu, na które warto zwrócić uwagę. Mimo że są nieoczywiste.

Ciągłe zmęczenie

Nieustanne, przewlekłe zmęczenie, brak energii, brak chęci do działania mogą być spowodowane nie tylko brakiem snu czy stresem, jak się powszechnie uważa, ale również wieloma innymi czynnikami. Jednym z nich jest podwyższony poziom cholesterolu.

Na skutek zaburzonej gospodarki lipidowej w organizmie odkładają się nasycone kwasy tłuszczowe. Wpływają one na ogólne samopoczucie i kondycję organizmu, wywołując uczucie ciężkości i zmęczenia.

Bóle nóg

Podwyższonemu poziomowi cholesterolu towarzyszą też bóle nóg. Może pojawić się uczucie zmęczenia czy ciężkości, które przypomina to, jakie towarzyszy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu.

Oprócz bólu mogą wystąpić także skurcze, zwłaszcza nocne. Są one spowodowane niedrożnością naczyń krwionośnych i oznaką, że w układzie krążenia zaszły już pewne zmiany spowodowane zaburzoną gospodarką lipidową.

W takiej sytuacji konieczne jest szybkie działanie. Oprócz wykonania lipidogramu, który wskaże, jaki jest poziom cholesterolu w organizmie, należy zmienić tryb życia. Regularny ruch, spacery, jogging, pływanie, rower lub inne rodzaje sportu są w stanie pobudzić metabolizm, dzięki czemu przyspieszają usuwanie z organizmu zbędnych elementów przemiany materii takich jak frakcje złego cholesterolu LDL. Ruch też pobudza krążenie, dotlenia organizm, dodaje nam energii i poprawia samopoczucie psychiczne.

Konieczna jest też zmiana diety, wyeliminowanie z niej produktów wysoko przetworzonych, fast foodów, używek, dań typu instant czy gotowych wyrobów cukierniczych. Warto za to wzbogacić jadłospis w zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej słonecznikowy, awokado, a także warzywa i owoce, które są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i polifenoli.

Osoby, które chcą dodatkowo zadbać o swój organizm, mogą sięgnąć też po suplementy diety, pomagające utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dobrym wyborem jest Berimal, zawierający składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie.

W składzie Berimalu znajduje się ActiBPF, standaryzowana produkcja polifenoli z bergamoty. Zawiera również ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Pozwala on utrzymać właściwy poziom glukozy i cholesterolu oraz wspiera mikrokrążenie.

Żółte zgrubienia pod powiekami

Innym nietypowym objawem cholesterolu jest pojawienie się na skórze żółtych zgrubień. Mogą one wystąpić nie tylko pod powiekami, ale też na nadgarstkach, łokciach, klatce piersiowej czy na ścięgnie Achillesa. Guzki, które powstają na skutek odkładania się cholesterolu, są widoczne gołym okiem. Liczba tych zgrubień jest tożsama z poziomem cholesterolu – im bardziej zaburzona jest gospodarka tłuszczowa, tym więcej guzków może pojawiać się na skórze.

Zazwyczaj występują one u osób starszych niż u młodszych, co sprawia, że u młodych osób trudniej wykryć zaburzony poziom cholesterolu. U jednych i u drugich mogą pojawić się za to inne problemy ze skórą. Na skutek nadmiaru cholesterolu przybiera ona barwę ziemistą, staje się zmęczona, szara, pozbawiona blasku. Traci sprężystość i jędrność, nie jest rumiana i nawilżona, ale „nijaka”. Objawy skórne rzadko wiąże się z poziomem cholesterolu, dlatego tym ważniejsze jest regularne wykonywanie badań kontrolnych.